Labdien! Tēvs grib atstāt bērniem un mazdēlam īpašumus, bet nevar izlemt, kurš variants būtu piemērotāks. Izvēle ir starp dāvinājumu un testamentu. Kurš variants būtu saprātīgāks gan mantiniekiem, gan tam, kurš mantu atstāj?
Lai izvērtētu, kurš variants ir vispiemērotākais konkrētajā situācijā, ieteicams vērsties pie jurista vai zvērināta notāra, lai noskaidrotu visus aspektus, tāpēc varam sniegt vispārīgu skaidrojumu par to, kāda ir atšķirība starp dāvinājumu un testamentu.
Dāvinājums no testamenta atšķiras ar to, ka, noslēdzot dāvinājuma līgumu, īpašuma tiesības uz nekustamo īpašumu apdāvinātajam pāriet jau dāvinātāja dzīves laikā. Savukārt, taisot testamentu, īpašuma tiesības pāriet tikai pēc mantojuma atstājēja nāves, kārtojot mantojuma lietu. Tādēļ jāizvērtē, vai ir vēlēšanās saglabāt savas īpašuma tiesības līdz mūža galam vai nodot tās bērniem/mazbērniem jau savas dzīves laikā. Tāpat gan dāvinājuma, gan testamenta gadījumā jāņem vērā neatņemamās daļas tiesīgo, piemēram, laulātā un citu bērnu (vairāk par to varat lasīt šeit), tiesības uz neatņemamo daļu. Turklāt dāvinājums ir divpusējs akts, kas nozīmē, ka dāvinājumu nevar atsaukt (var prasīt atcelšanu tiesas ceļā, piemēram, rupjas nepateicības dēļ). Turpretī testaments ir vienpusējs gribas akts, kuru mantojuma atstājējs var mainīt pēc saviem ieskatiem jebkurā brīdī.
Vairāk par izvēli starp īpašuma dāvinājumu un novēlēšanu ar testamentu varat uzzināt LV portāla skaidrojumā šeit.
Iepriekš sniegta atbilde uz līdzīgu jautājumu pieejama šeit.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!