Labdien! Mūsu dzīvoklis atrodas trešajā stāvā, bet kaimiņš savā dzīvoklī, kas atrodas zem mūsu dzīvokļa, ir izbūvējis pirti. Pirts ventilāciju ar elektrisko ventilatoru viņš ir ievadījis ēkas dūmvadā. Ventilatora dūkšana dzirdama mūsu dzīvoklī, ēkas griestu–grīdas pārsedzes ir no koka. Siena, kurā viņš iemontējis pirts krāsni, ir no koka. Kāpņu telpas kāpnes arī ir no koka. Vai tas ir likumīgi?
Attiecībā uz jautājumā ietvertajiem tehniskajiem aspektiem jānorāda, ka tie būtu būvniecības speciālista kompetencē. Proti, vai ir iespējams tehniski izbūvēt pirti, ņemot vērā apkārt esošos koka konstruktīvos elementus, un kādas prasības jāievēro, lai to darītu.
Tomēr no juridiskā viedokļa jānorāda, ka atbilstoši Dzīvokļa īpašuma likuma 4. panta pirmās daļas 1. punktam dzīvojamo māju apkalpojošās inženierkomunikāciju sistēmas (t. sk. kopējie ventilācijas kanāli) ietilpst kopīpašumā esošajā daļā. Attiecīgi Dzīvokļa īpašuma likuma 11. panta trešā daļa noteic: ja būvdarbi (atbilstoši Būvniecības likuma 1. panta 2. punktam – tas ietver arī būves vai tās daļas pārbūvi/atjaunošanu) skar kopīpašumā esošo daļu, nepieciešams saņemt dzīvokļu īpašnieku kopības piekrišanu.
Būvniecības procesu regulējošie normatīvie akti (tostarp Būvniecības likuma 3. pants) paredz, ka telpas lietošanas veida maiņa ir pakļauta būvniecības procesa noteikumiem. Vienkāršākais no tiem – lietošanas veida maiņa bez pārbūves. Taču jebkurā gadījumā minētās darbības ir saskaņojamas. Ņemot vērā, ka pirts ierīkošana ir saistīta ar pārbūves veikšanu, jāizstrādā būvniecības dokumentācija un tā jāsaskaņo.
Tāpat attiecībā uz ventilācijas kanāliem jāņem vērā, ka prasības tiem regulē Ministru kabineta 2015. gada 16. jūnija noteikumi Nr. 310 “Noteikumi par Latvijas būvnormatīvu LBN 231-15 “Dzīvojamo un publisko ēku apkure un ventilācija” ” un jebkādiem pieslēgumiem ventilācijas kanāliem jāatbilst konkrētajam būvnormatīvam. Cita starpā minētā būvnormatīva 85. punkts noteic, ka atkarībā no telpu lietošanas veida telpu ventilācijas sistēmas pievieno centrālajām (kopējām) ventilācijas iekārtām, ņemot vērā šādas prasības:
No iepriekš minētā secināms, ka, visticamāk, pirts dūmvadu nav atļauts pievienot kopējiem ventilācijas kanāliem.
Atbilstoši Būvniecības likuma 18. panta otrajai daļai būves daļas ekspluatācija neatbilstoši projektētajam lietošanas veidam atzīstama par patvaļīgu būvniecību un nav pieļaujama.
Attiecīgi, apkopojot minēto un precīzi atbildot uz jautājumu par pirts ierīkošanas likumību, tas ir atkarīgs no tā, vai ir saskaņota būvniecības dokumentācija, kā arī ventilācijas kanāla tehniskajiem aspektiem. Ja būvniecības dokumentācija nav saskaņota un ventilācijas kanāls atzīstams par kopējo kanālu, tad šāda rīcība neatbilst normatīvo aktu prasībām.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!