Labdien! Nomira dēls. Viņš bija šķīries, dzīvoja viens. Dēlam nebija māsu un brāļu. Ir meita. Meita dzīvo ar savu māti (bijušo dēla sievu) citā dzīvoklī. Ir testaments. Pēc testamenta meitai novēlēts depozīts bankā. Visu kustamo un nekustamo mantu dēls testamentā novēlēja savai mātei. Vai māte, pārdodot nekustamo īpašumu, to var novērtēt pēc kadastrālās vērtības? Kādos gadījumos tiek piemērots 20% kapitāla pieauguma nodoklis?
Nekustamā īpašuma pārdevējs var brīvi izvēlēties pārdošanas cenu (vairāk skatīt Civillikuma 2012.–2020.pantu). Vispārējā kārtībā likums “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredz, ka ienākumu no nekustamā īpašuma pārdošanas apliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli kā ienākumu no kapitāla pieauguma. Nodokļa likme ir 20% no starpības, kāda veidojas, no pārdošanas ieņēmuma atņemot īpašuma iegādes un ieguldījumu vērtību.
Nodoklis nav jāmaksā tikai atsevišķos likumā noteiktos gadījumos:
Atsevišķos gadījumos likums paredz ņemt vērā arī šādu kritēriju: ja nekustamais īpašums, kuru atsavina, ir mantots līgumiskā, testamentārā vai likumiskā ceļā no fiziskās personas, kuru ar maksātāju saista laulība vai radniecība līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē, tad uzskatāms, ka nekustamais īpašums ir maksātāja īpašumā no dienas, kad tas reģistrēts zemesgrāmatā kā mantojuma atstājēja īpašums.
Ja nekustamais īpašums iegūts mantojuma ceļā, tad par tā iegādes vērtību uzskata attiecīgi mantojuma masā ietilpstošā norādītā konkrētā nekustamā īpašuma vērtību.
Nekustamā īpašuma iegādes vērtībā iekļauj arī izdevumus, kas saistīti ar tā iegūšanu:
Lai noskaidrotu, vai būs jāmaksā nodoklis un, ja jāmaksā, kā tiks noteikta īpašuma iegādes vērtība, pirms īpašuma pārdošanas ieteicams konsultēties Valsts ieņēmumu dienestā.
Pārdot nekustamo īpašumu varēsiet, kad tas būs ierakstīts zemesgrāmatā. Civillikumā ir norādīts – īpašnieks ir tas, kas ierakstīts zemesgrāmatā. Valsts nodevu apmērs par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā noteikts Ministru kabineta noteikumos Nr. 1250 “Noteikumi par valsts nodevu par īpašuma tiesību un ķīlas tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā”.
Vairāk par kapitāla ienākuma nodokļa maksāšanu varat uzzināt šeit.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!