2021. gadā pēc mātes nāves es ieguvu īpašumā mazdārziņu. Tagad, 2024. gadā, es uzzināju, ka māte ir bijusi Dārziņu kooperatīvās sabiedrības biedre un ir izveidojies biedra naudas parāds pāris simtu eiro vērtībā. Vai kooperatīvā sabiedrība ir tiesīga pieprasīt parāda dzēšanu no manis, ja mantojuma kārtošanas procesā no tās netika saņemta likumā noteiktā kreditoru prasība?
Civillikuma 705. pantā noteikts, ka ar mantojuma iegūšanu uz mantinieku pāriet, līdz ar mantojuma atstājēja tiesībām, arī visas viņa saistības, izņemot tīri personiskās. Kad zvērināts notārs, vedot mantojuma lietu, ir izsludinājis mantojuma atklāšanos, kreditori sludinājumā par mantojuma atklāšanos norādītajā termiņā var pieteikt savas pretenzijas. Sludinājumā par mantojuma atklāšanos norādītajā termiņā dzēš nepieteiktās kreditoru pretenzijas. Tādējādi mantinieks manto tos parādus, kuri pieteikti kā kreditoru pretenzijas mantojuma lietā, kā arī parādus, kas ir nodrošināti ar hipotēku vai komercķīlu. Neskaidrību gadījumā varat konsultēties ar notāru, kura lietvedībā bija konkrētā mantojuma lieta.
Kooperatīvo sabiedrību darbība un saistības, kas izriet no dalības tajā, reglamentē Kooperatīvo sabiedrību likums. Dalība šādā sabiedrībā ir personīgā izvēle. Minētā likuma 20. pants regulē rīcību ar pajām biedra nāves gadījumā, nosakot, ka biedra nāves gadījumā pajas manto mantinieks. Mantinieks var kļūt par biedru šā likuma 15. pantā noteiktajā kārtībā (aktīvi izsakot vēlmi kļūt par biedru, jo mantošanas ceļā par biedru nekļūst). Ja mantinieks kļūst par sabiedrības biedru, viņš nemaksā iestāšanās maksu. Ja biedra nāves gadījumā mantinieks nekļūst par sabiedrības biedru, sabiedrība veic izmaksas viņam atbilstoši šā likuma 19. panta noteikumiem.
Atbilde uz iepriekš uzdotu līdzīgu jautājumu pieejama šeit.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!