Labdien! Uzņēmums SIA “Cityparks Latvija” ir uzlicis sodu par nepareizi novietotu transportlīdzekli stāvvietā, kurā veica apsaimniekošanas darbus. Respektīvi, uzņēmuma sniegtos pakalpojumus esmu apmaksājusi, laiku esmu norādījusi, par pakalpojumu neesmu palikusi parādā. Uzņēmums ir uzlicis sodu par nekorekti novietotu transportlīdzekli un šobrīd grib saņemt samaksu. Vai tas ir pareizi, ka privāts uzņēmums drīkst sodīt ar naudas sodu, lai gan ir pārkāpis iekšējās kārtības noteikumus? Transportlīdzekļu novietošanas līnijām ir tikai informatīvs raksturs. Vai Latvijas Republikas teritorijā privāts uzņēmums drīkst uzlikt naudas sodu? Saprotu, ka drīkst pret mani kā pret klientu vērsties ar parādu piedziņu, ja neesmu veikusi apmaksu, bet nevis par to, ka nepareizi esmu izmantojusi pakalpojumu. Vai naudas sodu par nepareizi novietotu transportlīdzekli drīkst izrakstīt Latvijas ceļu policija vai konkrētās pašvaldības policija? Uzņēmuma atbildē un stāvvietas noteikumos nav sniegta skaidra un saprotama informācija, ka par nepareizi novietotu transportlīdzeklī būs sods 30 eiro apmērā, turpretim uzņēmums informē, ka ir izvērtējis pārkāpumu un soda apmaksa būs jāveic. Bet man tiešām ir jautājums, kā šī kompānija drīkst izrakstīt naudas sodu privātpersonai par nepareizi izmantotu pakalpojumu. Vēlos uzzināt, kur iespējams vērsties pēc palīdzības šādos jautājumos un vai uzņēmums tā drīkst rīkoties.
Paziņojumu par (parasti) neapmaksātu stāvvietu, kurā norādīts soda apmērs, var izrakstīt attiecīgā pakalpojuma sniedzēja kontrolieris, savukārt administratīvo sodu par nepareizi vai neatļautā vietā novietotu transportlīdzekli – valsts vai pašvaldības policija.
Taču jādomā, ka SIA “Cityparks Latvija” jums ir piemērojis nevis administratīvā pārkāpuma sodu, bet līgumsodu. Persona, izmantojot SIA “Cityparks Latvija” sniegtos pakalpojumus, izveido civiltiesiska rakstura attiecības ar uzņēmumu, t. i., noslēdz līgumu (šajā gadījumā par attiecīgās stāvvietas noteikumu ievērošanu, pakalpojuma izmantošanu). Ja SIA “Cityparks Latvija” noteikumos ir iekļāvis punktu, kas noteic, ka arī par nepareizu transportlīdzekļa novietošanu tiek paredzēts līgumsods, un jūs kā otra līguma slēdzēja puse, izmantojot pakalpojumu, esat piekritusi šiem nosacījumiem, bet neesat tos ievērojusi, tad līgumsods ir jāmaksā.
Vienlaikus, ja attiecīgās stāvvietas noteikumos nav sniegta skaidra un saprotama informācija, kurā paskaidroti līguma nosacījumi par nepareizi novietotu transportlīdzekli, uzņēmumam nav tiesību piemērot līgumsodu par to. Tādā gadījumā jums jāvēršas ar pretenziju un jāprasa prettiesiski piemērotā līgumsoda atcelšana.
Papildus LV portāls vēlas norādīt, ka jau iepriekš ir mēģinājis atrast stāvvietas “Cityparks Latvija” noteikumus uzņēmuma mājaslapā, taču, sadaļā “Autostāvvietas” norādīts, ka “informāciju par autostāvvietām, to izmantošanas noteikumiem, cenām un autostāvvietu biļešu iegādi atradīsiet pašapkalpošanās vietnē eParking”. Arī vietnē eparking.lv autostāvvietu lietošanas noteikumi netika atrasti. Toreiz “Cityparks Latvija” administrācija (kontaktinformācija) paskaidroja, ka autostāvvietu lietošanas noteikumi nemaz tīmekļa vietnē (mājaslapā) nav pieejami. Arī šobrīd stāvvietas noteikumi mājaslapā nav atrodami.
Jādomā, ka tas nav “labās prakses piemērs”, un par šo gadījumu var iesniegt arī motivētu sūdzību Patērētāju tiesību aizsardzības centrā.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!