DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
Šodien
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Darba tiesības

Cilvēkkapitāla attīstības padome turpina darbu pie priekšlikumiem izmaiņām Darba likumā

Publicitātes foto.

Šī gada pirmajā Cilvēkkapitāla attīstības padomes sēdē 5. februārī ministri, kā arī pārstāvji no Latvijas lielākajām un ietekmīgākajām uzņēmēju biedrībām un arodbiedrību apvienībām turpināja jau pērn novembrī uzsākto diskusiju par potenciālajām izmaiņām Darba likumā, lai pilnveidotu regulējumu un padarītu to atbilstošāku mūsdienu dinamiskajām darba tirgus tendencēm, ko rosina Ārvalstu investoru padome Latvijā (turpmāk FICIL).

Apkopojot iesaistīto viedokļus par iepriekš FICIL sniegtajiem priekšlikumiem, secināts, visas puses piekritušas uzņēmēju un arodbiedrību piedāvājumam par summētā darba laika organizēšanu nepilna darba laika nodarbinātajiem, kas paredz, ja darbinieks, kuram noteikts nepilns darba laiks, pamatojoties uz darbinieka un darba devēja vienošanos, kādā no nedēļas dienām vai nedēļām veic darbu, kas pārsniedz dienas vai nedēļas normālo darba laiku, tad šis laiks netiek uzskatīts par virsstundu darbu, ja darbinieka kopējais nostrādātais laiks mēneša ietvaros nepārsniedz mēneša normālo darba laiku. Nesamazinot darbinieku kopējo aizsardzības līmeni, vienlaikus rosināts noteikt, ka darba koplīgumā, kas noslēgts ar darbinieku arodbiedrību, puses var vienoties par ilgāku darba laika uzskaites periodu, taču tas nevar pārsniegt trīs mēnešus.

Tāpat visas puses atbalstu paudušas pārejai uz darba samaksu primāri bezskaidrā naudā, paredzot darba samaksu skaidrā naudā izņēmuma gadījumos, piemēram, ja apdzīvotā vietā nav pieejami bankomāti. Jāuzsver, ka šādas izmaiņas normatīvajā regulējumā paredz arī “Ēnu ekonomikas ierobežošanas plāns 2024.–2027. gadam” kā vienu no instrumentiem ēnu ekonomikas mazināšanai.

Par pārējiem priekšlikumiem tuvāko nedēļu laikā eksperti turpinās diskusiju detalizētāk, piemēram, par dīkstāves un virsstundu apmaksu, darba koplīguma nosacījumiem un spēkā esamības laiku, un citiem jautājumiem. “Mums ir svarīgi pēc iespējas ātrāk veikt izmaiņas regulējumā, kas sekmētu ekonomisko aktivitāti un uzņēmumu konkurētspēju. Tāpēc aicinu darba devēju un darba ņēmēju organizācijas vēlreiz sēsties pie sarunu galda par joprojām strīdīgajiem jautājumiem, lai mēģinātu rast abām pusēm pieņemamus risinājumus. Attiecīgi ar kompromisa piedāvājumu virzīsim grozījumus Darba likumā tālākām diskusijām Saeimā,” uzsver ekonomikas ministrs Viktors Valainis.

Tāpat sēdes laikā Veselības ministrijas (turpmāk VM) valsts sekretāre Agnese Vaļuliene iepazīstināja sēdes dalībniekus ar analīzi par darbnespējas lapu (turpmāk DNL) izsniegšanas iemesliem. Starp nozīmīgākajiem secinājumiem VM uzsvēra, ka pieejamos datos netiek novērota korelācija starp brīvdienām/svētku dienām, skolēnu brīvlaikiem un atvērto DNL skaitu pieaugumu. Tāpat ​A.Vaļuliene norādīja, ka diagnozes nenorādīšana DNL būtiski apgrūtina DNL datu analīzi un ka sabiedrības kopējais veselības stāvoklis ir būtisks faktors DNL skaitā. Nobeigumā viņa secināja, ka Veselības inspekcija spēj pilnvērtīgi izvērtēt DNL pamatotību, pamatojoties uz medicīniskajiem dokumentiem.​ Tuvākā laikā VM iesniegs izskatīšanai Ministru kabinetā informatīvo ziņojumu, lai sniegtu priekšlikumus par risinājumiem ar DNL saistītajiem problēmjautājumiem.

Kā zināms, Cilvēkkapitāla attīstības padome ir koleģiāla institūcija trīs ministru ekonomikas, izglītības un zinātnes un labklājības sastāvā, kas izveidota, lai īstenotu saskaņotu starpresoru sadarbību un pieņemtu lēmumus nepieciešamo darba tirgus pārkārtojumu plānošanā, izstrādē, ieviešanā un uzraudzībā, veicinot cilvēkresursu attīstību atbilstoši nākotnes darba tirgus pieprasījumam un tautsaimniecības strukturālām pārmaiņām uz augstākas pievienotās vērtības radīšanu, kas dotu labumu sabiedrībai kopumā. Padomes priekšsēdētājs ir ekonomikas ministrs. Lai pilnveidotu cilvēkkapitāla attīstības jautājumu pārvaldību, tādējādi veicinot dialogu starp visām cilvēkkapitāla jautājumu risināšanā iesaistītajām pusēm, kopš 2024. gada otrās puses Padomes darbā ar padomdevēja tiesībām tiek iesaistīti arī pārstāvji no Latvijas lielākajām un ietekmīgākajām uzņēmēju biedrībām un arodbiedrību apvienībām Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības, Ārvalstu investoru padomes Latvijā, Latvijas Darba devēju konfederācijas, Latvijas Eksportētāju Asociācijas The Red Jackets un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI