E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34513
Lasīšanai: 3 minūtes

Ja pazaudēti dokumentu oriģināli

J
jautā:
13. novembrī, 2024
Sarmīte

Labdien! Pirms kāda laika tika iesākta zemes privatizācija, bet process līdz galam nebija pabeigts. Kad pēc kāda laika privatizāciju atsāku, secināju, ka diemžēl dokumenti ir nozaudēti. Vērsos zemesgrāmatā, tur man apgalvoja, ka varu pieprasīt un saņemt dokumentu kopijas no arhīviem, jo arī tām ir juridisks spēks. Izskrēju visas iestādes, saņēmu kopijas utt. Dokumenti tika aizsūtīti uz tiesu. Diemžēl bija atteikums, jo nebija oriģinālo dokumentu. Ko man darīt? 

A
atbild:
27. novembrī, 2024

Ja tiesā esat vērsies civilprocesuālā kārtībā, tad Civilprocesa likuma (CPL) 111. panta otrā daļa noteic, ka rakstveida pierādījumi iesniedzami oriģinālā vai noteiktā kārtībā apliecināta atvasinājuma veidā. Ja to faktu, kuriem ir nozīme lietā, noskaidrošanai pietiek ar rakstveida dokumenta vai cita raksta daļu, tiesai var iesniegt izrakstu no tā.  

Tātad minētajā situācijā vispirms jānoskaidro, vai dokumentu atvasinājumu pieņemšanas atteikums nav bijis tādēļ, ka dokumentu atvasinājumi nav atbilstoši apliecināti. Prasības dokumenta oriģināla, atvasinājuma (noraksts, izraksts vai kopija) un dublikāta izstrādāšanai vai noformēšanai, lai tas iegūtu juridisku spēku, nosaka Dokumentu juridiskā spēka likums (skat. 6. pantu) un Ministru kabineta noteikumi Nr. 558 “Dokumentu izstrādāšanas un noformēšanas kārtība”. 

Vienlaikus, ja tiesai iesniegts rakstveida pierādījums atvasinājuma veidā, tiesa pēc lietas dalībnieku motivēta lūguma vai savas iniciatīvas ir tiesīga pieprasīt iesniegt vai uzrādīt oriģinālu, ja tas nepieciešams lietas apstākļu noskaidrošanai. Taču CPL 112. pants paredz, ka gadījumā, ja lietas dalībnieka rīcībā nav konkrētā rakstveida pierādījuma, pēc lietas dalībnieka motivēta lūguma tiesa pati var izprasīt rakstveida pierādījumus no valsts un pašvaldības iestādēm, citām fiziskajām un juridiskajām personām. Līdz ar to, ja situācija ir šāda, jums jāpiesaka attiecīgs lūgums tiesai. 

Tāpat jānorāda, ka rakstveida pierādījumu iesniegšana nav vienīgais pierādīšanas veids, piemēram, situācijās, kad oriģinālie dokumenti ir iznīcināti. Tādā gadījumā lietas dalībniekam jācenšas tiesai savu taisnību pierādīt ar citiem CPL atzītajiem pierādīšanas līdzekļiem, piemēram, liecinieku liecībām u. tml.  Vairāk par to, ar kādiem pierādīšanas līdzekļiem pierādīt savu taisnību tiesā, un to, kā jānoformē pierādījumi, lai tiesa tos pieņemtu, varat uzzināt raidījumu cikla “Zini savas tiesības” epizodē “Tuvplānā civilprocess – pierādījumu loma un sacīkstes princips tiesvedībā”. 

Neskaidrību gadījumā ieteicams konsultēties ar juristu vai zvērinātu advokātu. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 210 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas