E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34486
Lasīšanai: 4 minūtes
2
2

Līguma par kāpņu telpas uzkopšanu interpretācija

J
jautā:
11. novembrī, 2024
Gabriella

Labdien! Vēršos pie jums, jo ir grūti interpretēt Dzīvokļa īpašuma likuma 3. un 4. pantā norādīto informāciju. Deviņstāvu ēka noslēdza līgumu par uzkopšanas darbiem kāpņu telpās. Neizpratni raisa palīgtelpa jeb laukums, kas ar durvīm norobežots no kāpņu zonas. Palīgtelpā atrodas ieejas uz dzīvokļiem, kā arī lifts. Lūdzu sniegt bez likumā norādītās informācijas skaidrojumu, kura kāpņu telpas daļa tehniskajam darbiniekam jāuzkopj. Šobrīd tehniskais darbinieks atsakās tīrīt esošo laukumu pie dzīvokļa durvīm. Liels paldies par pretimnākšanu! 

A
atbild:
25. novembrī, 2024
Pauls Vasks
jurists

Kā jau esat pareizi norādījusi, atsevišķā īpašuma un kopīpašumā esošās daļas dzīvojamā mājā ir izvērsti aprakstītas Dzīvokļa īpašuma likuma 3. un 4. pantā. Tomēr no likumā ietvertā skaidrojuma nevar viennozīmīgi apgalvot, vai minētā palīgtelpa ir piekritīga atsevišķajam īpašumam vai kopīpašumā esošajai daļai. Proti, 3. panta trešajā daļā ir norādīts, ka atsevišķā īpašuma sastāvā papildus var būt arī ārpus telpas vai telpu grupas esošas un ar to funkcionāli saistītas palīgtelpas un palīgēkas vai to daļas, kas nav funkcionāli saistītas ar kopīpašumā esošo dzīvojamās mājas daļu vai citu atsevišķo īpašumu. Ja attiecīgā palīgtelpa ir kopēja vairākiem dzīvokļiem, tad, visticamāk, telpa būs piekritīga kopīpašumā esošajai daļai. Pilnīgu skaidrību par konkrētās telpas statusu jums varētu sniegt iepazīšanās ar ēkas kadastrālās uzmērīšanas lietu, kurā attiecīgā telpa būs norādīta kā “dzīvojamā telpa” vai “dzīvokļa palīgtelpa”, tātad piekritīga atsevišķajam īpašumam, vai “koplietošanas telpa”, līdz ar to piekritīga kopīpašumā esošajai ēkas daļai. 

Ja pēc apstākļu noskaidrošanas secināms, ka minētā palīgtelpa ir piekritīga kopīpašumā esošajai ēkas daļai, būtu jāpārbauda, vai tā ietilpst noslēgtā līguma objektā. Proti, jāiepazīstas ar līguma un tā pielikuma nosacījumiem, noskaidrojot, vai līgumā ir minēta konkrētā telpa (tās numurs vai platība), varbūt tā ir iezīmēta līguma grafiskajā pielikumā (ja tāds pastāv), vai arī telpas piekritība līgumā uzkopjamajām telpām izsecināma no uzkopjamo telpu kopējās kvadratūras.  

Ja minētais neievieš skaidrību un līgumā formulētās uzkopjamās telpas ir definētas tikai vispārīgi, tas ir, kā “kāpņu telpas”, līguma nosacījumu interpretēšanai var palīdzēt arī būvniecības normas. Saskaņā ar 2021. gada 19. oktobra Ministru kabineta noteikumu Nr. 693 (Būvju vispārīgo prasību būvnormatīvs LBN 200-21) 3.16. punktu kāpņu telpa tiek definēta kā ēkas daļa, kurā izvietotas konstrukcijas un iekārtas (kāpnes vai lifti), kas nodrošina vertikālu pārvietošanos no viena stāva uz citu. Tādējādi jēdziens “kāpņu telpa” ir tulkojams paplašināti un var ietvert telpu (telpas), kurās atrodas ne tikai kāpnes, bet arī lifts. Iepriekš norādītā normatīvajos aktos iekļautā kāpņu telpas definīcija jums var kalpot kā arguments sarunās ar ēku apkalpojošo uzņēmumu, lai interpretētu līguma saturu. Izvērstāku juridisko pamatojumu varētu sniegt pēc detalizētas iepazīšanās ar līguma saturu, pušu sarunu protokoliem u. tml. Tādēļ, ja strīdu ar apkalpojošo uzņēmumu neizdodas atrisināt, ieteicams vērsties pēc palīdzības pie jurista.   

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 69 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas