Labdien! Vai ir iespējams izvēlēties pirmās instances tiesu, vai arī tā tiek noteikta atbilstoši personas deklarētajai dzīvesvietai? Vai pastāv izņēmumi vai īpaši gadījumi, kad persona var izvēlēties tiesu, piemēram, ņemot vērā, vai tā ir civillieta, administratīvā vai krimināllieta?
Lietas piekritība tiesai ir atkarīga no konkrētā gadījuma/strīda un procesa veida.
Civillietās vispārīgā gadījumā prasību pret fizisko personu ceļ tiesā pēc viņas deklarētās dzīvesvietas, bet prasību pret juridisko personu – pēc tās juridiskās adreses. Vienlaikus pastāv izņēmumi, piemēram, ja atbildētāja dzīvesvieta nav zināma vai ja līgumā ir noteikta konkrēta tiesa (līgumiskā piekritība), vai ja ceļ prasību par uzturlīdzekļu piedziņu bērnam vai vecākam vai paternitātes noteikšanu. Tādā gadījumā prasītājs var celt prasību arī pēc savas deklarētās dzīvesvietas. Tiesas piekritību civilprocesā regulē Civilprocesa likuma 3. nodaļa “Civiltiesisko strīdu pakļautība un piekritība” (skat. 24. un turpmākos pantus).
Vairāk par to, kā iesniegt prasību tiesā, varat uzzināt LV portāla publikācijā šeit.
Krimināllietas izskata tiesa, kuras darbības rajonā izdarīts noziedzīgs nodarījums. Ja noziedzīga nodarījuma izdarīšanas vietu nav iespējams konstatēt, krimināllieta ir piekritīga tai tiesai, kuras darbības rajonā pabeigts pirmstiesas process. Ilgstošu vai turpinātu noziedzīgu nodarījumu gadījumos krimināllieta ir piekritīga tai tiesai, kuras darbības rajonā noziedzīgs nodarījums pabeigts vai pārtraukts. Lai nodrošinātu krimināllietas ātrāku izskatīšanu, atsevišķos gadījumos to var izskatīt:
Piekritību tiesai kriminālprocesā regulē Kriminālprocesa likuma 40. nodaļa “Krimināllietu piekritība tiesai” (skat. 442. un turpmākos pantus). Tomēr jānorāda, ka krimināllietās iesaistītā persona pati neizvēlas tiesu, kurā notiks process, jo krimināllietu tiesai nodod procesa virzītājs Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā.
Administratīvā rajona tiesa izskata personu sūdzības par valsts un pašvaldību iestāžu lēmumiem un faktisko rīcību. Persona Administratīvajā rajona tiesā var vērsties tikai pēc tam, kad ir apstrīdējusi iestādes lēmumu vai rīcību augstākā iestādē. Pieteikuma iesniegšanu tiesā regulē Administratīvā procesa likuma 189. pants, kas nosaka:
Ja likumā noteikts, ka administratīvo lietu kā pirmās instances tiesa izskata nevis Administratīvā rajona tiesa, bet Administratīvā apgabaltiesa vai Augstākās tiesas Administratīvo lietu departaments, pieteikumu iesniedz attiecīgajai tiesai.
Šeit ir pieejams tiesu meklētājs, kurā, ievadot pilsētu vai novadu, tiks uzrādītas konkrētajai adresei piekritīgās tiesas kontaktinformācija.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!