E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34353
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Mājoklis
1
1

Kas ir dzīvokļu īpašnieku kopība

J
jautā:
25. oktobrī, 2024
guntars

Labdien! Saistībā ar apsaimniekošanu tiek minēts vārdu salikums dzīvokļu īpašnieku kopība (un cik tai ir liela ietekme). Mūsu mājā tādas kopienas nav. Nezinu, kā māju varēja pārņemt apsaimniekotājs, kurš jau iepriekš bija sagatavojis aptaujas anketas. Uz kāda pamata divas mājas pilnvarnieces parakstīja mājas pārņemšanas un apsaimniekošanas līguma aktu, ja mājai nav izveidota dzīvokļu īpašnieku kopība? Šobrīd nav pie kā vērsties, jo abas pilnvarnieces strādā algotu darbu pie šī apsaimniekotāja. Uzskatu, ka mēs esam slazdā, apsaimniekotājs ar dokumentiem un naudas uzkrājuma fondu dara, ko grib. Katru gadu paaugstina izmaksas par apsaimniekošanu un uzturēšanu, bet reālais darbs netiek veikts. 

A
atbild:
29. oktobrī, 2024
Inese Helmane
LV portāls

2022. gada 13. aprīlī stājās spēkā izmaiņas Dzīvokļa īpašuma likumā, kurā noteikts, ka dzīvokļu īpašnieku kopība ir tiesību subjekts.

Likuma 15. pants noteic, kas ir dzīvokļu īpašnieku kopība. Dzīvokļu īpašnieku kopība ir tiesību subjekts. Šā likuma 16. pantā noteiktās kompetences ietvaros tā var iegūt tiesības un uzņemties saistības, iegūt īpašuma un citas lietu tiesības, kā arī būt prasītāja un atbildētāja tiesā. 

Dzīvokļu īpašnieku kopība par tās saistībām atbild ar savu mantu. Ja dzīvokļu īpašnieki ar kopības kreditoru norēķinās tieši, par kopības saistībām atbilstoši savā dzīvokļa īpašumā ietilpstošās kopīpašuma domājamās daļas apmēram kopības kreditoram vispirms atbild dzīvokļu īpašnieki, kuri nav veikuši attiecīgos norēķinus. 

Dzīvokļu īpašnieku kopības sastāvā ir visi attiecīgās dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašnieki. Ja uz dzīvokļu īpašnieku kopīpašumā esoša zemesgabala atrodas vairākas dzīvojamās mājas, tad dzīvokļu īpašnieku kopību veido visu šo dzīvojamo māju dzīvokļu īpašnieki. 

Ja dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašumi pieder vienai personai, tad tai ir likumā paredzētās dzīvokļu īpašnieku kopības tiesības un pienākumi. 

Kārtību, kādā dzīvokļu īpašnieki, kas privatizējuši mājokļus par sertifikātiem, tos var pārņemt savā valdījumā, nosaka likuma “Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju” 51.–51.2. pants. Jautājumos, ko neparedz speciālās tiesību normas, piemērojams Dzīvokļa īpašuma likums un Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likums. 

Vairāk par kārtību, kādā dzīvokļu īpašniekiem jāpārņem māja savā valdījumā, var lasīt skaidrojumā “Kā dzīvokļu īpašniekiem pārņemt māju savā valdījumā”. 

Ieteiktu ar visiem dokumentiem vērsties pie kvalificēta jurista vai zvērināta advokāta. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas