E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34350
Lasīšanai: 5 minūtes
TĒMA: Tieslietas

Dzīvokļu īpašnieku kopības un pārvaldnieka attiecības

J
jautā:
25. oktobrī, 2024
Aina

Likuma 16. pants noteic, ka pārvaldnieks ir atbildīgs dzīvojamās mājas īpašniekam par viņam dotā pārvaldīšanas uzdevuma izpildi saskaņā ar šā likuma, Civillikuma un noslēgtā pārvaldīšanas līguma noteikumiem. Par likuma prasību neievērošanu, veicot pārvaldīšanas uzdevumu, pārvaldnieks atbild likumā noteiktajā kārtībā. Mūsu dzīvojamo māju pārņēma dzīvokļu īpašnieku biedrība. Apsaimniekotājam ar dzīvokļu īpašniekiem netika noslēgts pilnvarojuma līgums (pārvaldīšanas uzdevums). Tātad netika konkrēti atrunāti pārvaldnieka pienākumi un nodalīti veicamie darbi. No pārņemšanas laika arī ir mainījušies daži dzīvokļu īpašnieki. Apsaimniekotājs nolaidīgi apsaimnieko māju un nepilda likumā noteiktos pienākumus. Rīgas pilsētas Īres valdē skaidroja, ka var rakstīt iesniegumu par dzīvojamās mājas apzinātu bojājumu radīšanu, bet norādīja, ka jāpievieno pilnvarojuma līgums. Ja šāds līgums nav noslēgts, vai tiešām neviena no pusēm nedrīkst vērsties tiesībsargājošajās iestādēs? Arī lēmumus nav iespējams pieņemt, jo ir trīs īpašnieki pret trīs īpašniekiem. 

A
atbild:
30. oktobrī, 2024
Pauls Vasks
jurists

No jūsu apraksta nav skaidri saprotams, vai dzīvojamās mājas pārvaldnieka funkcijas veic pati dzīvokļu īpašnieku izveidotā biedrība vai arī kāda trešā persona. Pastāv iespēja, ka rakstveida dzīvojamās mājas pārvaldīšanas līgumu (turpmāk  pārvaldīšanas līgums) dzīvokļu īpašnieku uzdevumā ar pārvaldnieku ir noslēgusi jau minētā biedrība. Šādā gadījumā dzīvokļa īpašnieks personīgi līgumu nav slēdzis un par rakstveida līguma pastāvēšanu var nebūt informēts. Tādējādi vispirms būtu nepieciešams pārliecināties, vai rakstveida līgums tomēr pastāv un, ja tāds ir,  kāds ir šī līguma saturs. Ar pieprasījumu jūs varat vērsties pie biedrības un, ja pārvaldnieks ir kāda trešā persona,  arī pie pārvaldnieka. Turklāt saskaņā ar Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 8. panta sestās daļas 2. punktu dzīvojamās mājas pārvaldīšanas līgums ir viens no tiem dokumentiem, kuru mājas lietas kārtotājam ir pienākums saglabāt Būvniecības informācijas sistēmā (BIS). Ņemot vērā to, informāciju par līgumu varat meklēt, arī autorizējoties BIS  šeit. 

Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 10. panta otrā daļa noteic, ka pārvaldīšanas līgums ir slēdzams rakstveidā. Ja izrādītos, ka pārvaldīšanas līgums rakstveidā tomēr nav noslēgts, tad šāds apstāklis pats par sevi nav pamats secinājumam, ka līgums neeksistē vai ka pārvaldniekam nebūtu jāuzņemas atbildība par iespējamu saistību neizpildi. Civillikuma 1488. panta pirmās daļas 3. punkts paredz: kad prasības tiesību uz darījuma pamata vispār un par tā izpildīšanu sevišķi likums dara atkarīgu no tā rakstiskās formas, tad, ja rakstisks akts nav sastādīts, jāievēro šis  darījumam, ko izpildījušas abas puses, ir tādas pašas sekas, kādas tam būtu, ja tas būtu uzrakstīts, un to, kas pēc tā jau dots vai izdarīts, nevar prasīt atpakaļ. Tātad, ja pārvaldnieks ir veicis pārvaldnieka funkcijas un dzīvokļu īpašnieki savukārt to ir pieņēmuši, veikuši pārvaldniekam maksājumus u. tml., tad šāds pārvaldīšanas līgums noteikti uzskatāms par pastāvošu. Tiesa gan, šādā situācijā var būt grūtāk noskaidrot līguma nosacījumus, ja starp pusēm radies strīds. 

Ikvienai personai ir tiesības aizsargāt savas aizskartās tiesības, tostarp vēršoties tiesā. Ja pārvaldnieks nav pildījis savus pienākumus, tad dzīvokļu īpašnieku kopība ir tiesīga gan nomainīt pārvaldnieku, gan arī celt tiesā prasību pret pārvaldnieku u. tml. Vienlaikus jāuzsver, ka šo darbību realizācijai atbilstoši Dzīvokļa īpašuma likuma 16. pantam par katru šādu soli ir jāpieņem lēmums un šāds lēmums ir saistošs tika tad, ja “par” balsojuši dzīvokļu īpašnieki, kas pārstāv vairāk nekā pusi no dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašumiem. Ņemot vērā jūsu minētos apstākļus, kad balsis ir sadalījušās līdzīgi  trīs pret trīs , jāatzīst, ka lēmumu pieņemšana dzīvojamajā mājā ir nonākusi zināmā strupceļā. Iesakām jums vērsties pie dzīvokļu īpašniekiem, aicinot uz diskusiju par dzīvojamās ēkas līdzšinējo un turpmāko pārvaldīšanu, cenšoties rast kompromisu, kas gūtu vairākuma atbalstu.  

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 177 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas