TĒMA: Tieslietas

Ja tiek pārdots dzīvokļa īpašums, tad likumiskās pirmpirkuma tiesības nepastāv

J
jautā:
24. oktobrī, 2024
A. Alise

Labdien! Vai otram kopīpašniekam ir pirmpirkuma tiesības, ja māja ir sadalīta divos dzīvokļos? Domājamās daļas vienam dzīvoklim ir 1279/2222 no būves un zemes, bet otram pārējā daļa. Cik zinu, dzīvokļu kopīpašniekiem nav pirmpirkuma tiesību, bet kā ir tad, ja ir viena zeme un māja un tam visam ir tikai divi kopīpašnieki? Kaimiņiene grib pārdot trešajai personai savu dzīvokli.

A
atbild:
Šodien
Pauls Vasks
jurists

Ja ar mājas sadali dzīvokļos jūs esat domājusi procesu, kad uz likuma, tiesas sprieduma, darījuma, testamenta, vai mājas īpašnieka vai tiesiskā valdītāja lēmuma pamata ir izveidoti dzīvokļa īpašumi, kas reģistrēti atsevišķos zemesgrāmatas nodalījumos, tad šādu tiesiski patstāvīgu dzīvokļu īpašumu pārdošanas gadījumā pārējiem dzīvokļu īpašniekiem pirmpirkuma tiesību nav, ja vien par to nav pieņemts speciāls lēmums. Proti, Dzīvokļa īpašuma likuma 12. panta pirmā daļa paredz: atsavinot dzīvokļa īpašumu, pārējiem attiecīgās dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašniekiem nav pirmpirkuma un izpirkuma tiesību, izņemot gadījumus, kad dzīvokļu īpašnieku kopība par to pieņēmusi lēmumu šajā likumā noteiktajā kārtībā un zemesgrāmatā izdarīta atzīme par pirmpirkuma tiesību pastāvēšanu. Jāpiebilst, ka šajā gadījumā dzīvokļu īpašumu skaitam dzīvojamā mājā vai apstāklim, ka zeme zem ēkas atrodas kopīpašumā, nav nozīmes.