Labdien! Kāda ir atbildība pārvaldniekam par to, ka viņš neievēro Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 14. panta 4.2. daļu, saskaņā ar kuru norēķini par dzīvojamās mājas uzturēšanai nepieciešamajiem pakalpojumiem tiek veikti ar pārvaldnieka starpniecību un pārvaldnieka pienākums ir no dzīvojamās mājas īpašnieka saņemto maksājumu nekavējoties pārskaitīt pakalpojuma sniedzējam tieši dzīvojamās mājas īpašnieka samaksātajā apmērā. Pārvaldnieks šo naudu, dzīvojamās mājas finanšu līdzekļus, pēc viņa teiktā, ir izlietojis nevis dzīvojamās mājas patērētā ūdens un kanalizācijas, un apkures rēķinu apmaksai, bet gan citiem mērķiem – apsaimniekotāja komercklientu komerctelpu maksājumu segšanai, kuras nav attiecināmas uz mūsu māju. Šīs situācijas dēļ tagad cieš tieši iedzīvotāji, kas, lai gan ir apmaksājuši rēķinus, palikuši bez apkures un saņem brīdinājumus par parādiem vairāku tūkstošu apmērā, kurus ir izveidojis pārvaldnieks. Vai tiesību aktos pārvaldniekam par šādām darbībām nav paredzēta nekāda atbildība?
Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 14. panta 4.2 daļa nosaka: ja norēķini par dzīvojamās mājas uzturēšanai nepieciešamajiem pakalpojumiem tiek veikti ar pārvaldnieka starpniecību, pārvaldnieka pienākums ir no dzīvojamās mājas īpašnieka saņemto maksājumu nekavējoties pārskaitīt pakalpojuma sniedzējam tieši dzīvojamās mājas īpašnieka samaksātajā apmērā.
Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 17.3 pants nosaka: dzīvojamās mājas īpašnieks ir tiesīgs likumā noteiktajā kārtībā pieņemt lēmumu par uzdevuma došanu pilnvarotai personai, kas var būt arī pārvaldnieks, organizēt maksājumu iekasēšanu no dzīvojamās mājas īpašnieka par attiecīgu dzīvojamās mājas uzturēšanai nepieciešamo pakalpojumu un saņemto maksājumu pārskaitīšanu dzīvojamās mājas īpašnieka vārdā pakalpojuma sniedzējam [maksājums ar pilnvarotas personas (pārvaldnieka) starpniecību].
Likuma 16. pants noteic, ka pārvaldnieks ir atbildīgs dzīvojamās mājas īpašniekam par viņam dotā pārvaldīšanas uzdevuma izpildi saskaņā ar šā likuma, Civillikuma un noslēgtā pārvaldīšanas līguma noteikumiem. Par likuma prasību neievērošanu, veicot pārvaldīšanas uzdevumu, pārvaldnieks atbild likumā noteiktajā kārtībā.
Civillikuma 1779. pants paredz, ka katram ir pienākums atlīdzināt zaudējumus, ko viņš ar savu darbību vai bezdarbību nodarījis. Civillikuma 1770. pants noteic, ka ar zaudējumu jāsaprot katrs mantiski novērtējams pametums. Minētās tiesību normas izpratnē ar jēdzienu “zaudējums” saprot jebkādu mantas samazinājumu, zudumu vai bojājumu, kā arī citas mantiski novērtējamas tiesību aizskāruma sekas. Saskaņā ar Civillikuma 1775. pantu katrs zaudējums, kas nav nejaušs, ir jāatlīdzina. Līdz ar to šajā gadījumā, pierādot zaudējumu esamības faktu, pārvaldnieka neatļauto darbību un cēlonisko sakaru starp zaudējumiem un neatļauto darbību, zaudējumi ir piedzenami prasības kārtībā.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!