Labdien! Vectēvs vēlas dāvināt man māju/īpašumu, taču viņam ir arī dēls un meita. Esmu vienīgais mazbērns. Vai dēls/meita var apstrīdēt šo dāvinājumu? Vai ir iespējams dāvinājuma līgumā iekļaut teikumu, ka īpašums tiek dāvināts man, bet, ja tas tiks pārdots, tad iegūtie līdzekļi man ir jādala uz visiem?
Var noslēgt dāvinājuma līgumu ar uzlikumu, nosakot, ka pēc nekustamā īpašuma pārdošanas iegūtie līdzekļi ir jāsadala uz jums visiem trijiem. Tiesiski noslēgtu līgumu nav pamata apstrīdēt.
Saskaņā ar Civillikuma 1922. pantu, ja dāvinājums izdarīts tādā apmērā, ka dāvinātāja neatņemamās daļas tiesīgajiem neatliek pat viņu neatņemamās daļas, tad viņi var prasīt no apdāvinātā, lai izdod viņiem šīs daļas. Attiecīgi, ja pēc vectēva mantojuma atklāšanās bērniem nebūs nekas, ko mantot, un dzīves laikā viņi nebūs saņēmuši savu neatņemamo daļu, tad viņi varēs izprasīt no apdāvinātā savu neatņemamo daļu.
Atbilstoši Civillikuma 423. pantam neatņemamās daļas tiesīgie ir laulātais un lejupējie, bet, ja nav lejupējo, kas pārdzīvojuši mantojuma atstājēju, tad laulātais un tuvākās pakāpes augšupējie.
Neatņemamās daļas apmērs ir norādīts Civillikuma 425. pantā – neatņemamā daļa ir puse no tās mantojuma daļas vērtības, kādu neatņemamās daļas tiesīgais manto pēc likuma. Šo daļu noteic pēc tā mantas sastāva un vērtības, kāds bijis testatora nāves dienā.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!