TĒMA: Mājoklis

Mājas tehniskā apsekošana

J
jautā:
19. septembrī, 2024
Inga

Namu apsaimniekotājs apgalvo, ka reizi gadā jāveic ēkas vizuālā apskate, bet divas reizes gadā – jumta konstrukciju apskate. Savukārt reizi desmit gados jāpasūta ēkas tehniskā apsekošana (tā izmaksā dažus tūkstošus). Tādējādi kopā par šo izmaksas mērāmas tūkstošos. Vai ir kāda takse, pēc kuras tiek noteikts, cik kurš pasākums izmaksā? Un vai iedzīvotājiem šīs summas ir jāsedz?

A
atbild:
Šodien
Inese Helmane
LV portāls

Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 6. pants nosaka dzīvojamās mājas pārvaldīšanas darbības. Starp obligātajām pārvaldīšanas darbībām ir arī dzīvojamās mājas, tajā esošo iekārtu un komunikāciju apsekošana, tehniskā apkope un kārtējais remonts.

Savukārt Ministru kabineta noteikumi Nr. 907 “Noteikumi par dzīvojamās mājas apsekošanu, tehnisko apkopi un kārtējo remontu” nosaka daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas, tajā esošo iekārtu un komunikāciju apsekošanas, tehniskās apkopes un kārtējā remonta veikšanas kārtību un nosacījumus.

Tātad dzīvojamās mājas tehniskā apsekošana ir obligāts pārvaldnieka pienākums, un, lai to veiktu, nav jāprasa dzīvokļu īpašnieku piekrišana. Izdevumi, kas saistīti ar mājas tehnisko apsekošanu, ir jāsedz dzīvokļu īpašniekiem.

Mājas tehniskās apsekošanas izmaksas nosaka brīvajā tirgū pieejamo pakalpojumu cenas.