Labdien! Zemesgabalam ir statuss “applūstoša zeme”. Kādreiz mums pašvaldības darbinieks teica, ka to var mainīt, pierādot, ka zeme neapplūst. Vai tiešām ir tāds likums, noteikumi, ka to varam darīt? Un kā tas būtu jādara?
Vēršam uzmanību, ka šajā atbildē sniegtā tiesību normu interpretācija ir informatīva. |
Valsts vides dienests (VVD) norāda, ka saskaņā ar Aizsargjoslu likumu applūstošajā teritorijā ir aizliegta teritorijas uzbēršana, ēku un būvju būvniecība, t. sk. aizsargdambju būvniecība, izņemot likumā paredzētos izņēmuma gadījumus.
Aktuālo informāciju par applūstošajām teritorijām (ar applūšanas varbūtību reizi 10 gados) iespējams iegūt VSIA “Latvijas vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs” (LVĢMC) tīmekļvietnē, kā arī pieprasot LVĢMC izziņu par applūšanas līmeņa augstumatzīmēm konkrētajā zemesgabalā.
Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr. 240 “Vispārīgie teritorijas plānošanas, izmantošanas un apbūves noteikumi” applūstošās teritorijas, kas attēlotas teritorijas plānojumā, precizē lokālplānojumā, detālplānojumā vai būvprojektā, balstoties uz aktuālu, augstas detalizācijas topogrāfisko plānu.
Ja pastāv pamatota pārliecība, ka konkrētais zemesgabals vai tā daļa faktiski nav applūstoša, tad ieteicams izstrādāt augstas detalizācijas topogrāfisko plānu, kurā, izmantojot LVĢMC datus, tiek attēlota applūšanas līnija, tādējādi pierādot, vai teritorija applūst vai neapplūst. VVD vērš uzmanību, ka šāda precizēšana var gan apstiprināt, ka zeme neapplūst, gan atklāt, ka applūstošā teritorija ir pat plašāka, nekā iepriekš uzskatīts. Tāpat, ja teritorija iepriekš ir mākslīgi uzbērta (pretlikumīgi mainīts reljefs), tad tā joprojām saglabājas kā applūstoša zeme ar attiecīgiem aprobežojumiem.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!