Privātpersonu paraksti uz nostiprinājuma lūguma jāapliecina pie notāra vai bāriņtiesā

J
jautā:
19. septembrī, 2024
Jaroslavs

Sveicināti! Mēs ar sievu kā pircēji ņemam bankā hipotekāro kredītu. Banka pieprasa, lai tiesības uz autostāvvietas un pagrabstāva noliktavas lietošanu tiktu nostiprinātas zemesgrāmatā. Šobrīd zemesgrāmatā par šo īpašumu nav ierakstu par autostāvvietas un pagrabstāva noliktavas lietošanas tiesībām. Iepriekšējā šī dzīvokļa pirkuma guma 6. punktā ir minēts, ka autostāvvieta ar noteiktu numuru un noliktava ar tādu pašu numuru kā dzīvoklim tiek nodota lietošanā un valdījumā pircējam. 1. Vai uz šāda pirkuma līguma pamata var veikt ierakstu zemesgrāmatā par autostāvvietas un noliktavas lietošanas tiesībām? 2. Vai ir dažādi varianti, kā to var izdarīt, vai tikai viens variants? 3. Vai šādu lūgumu var sagatavot tikai notārs? Paldies!

A
atbild:
Šodien

Atbilstoši Zemesgrāmatu likuma 44. pantam ierakstu veidā uz nekustamo īpašumu nostiprina tiesības, kam pamatā ir tiesisks darījums, tiesas spriedums vai lēmums vai administratīvu iestāžu akts vai kas pastāv uz paša likuma (5. p.) pamata; tāpat nostiprina minēto tiesību pārgrozījumus un dzēsumu.

Atzīmju veidā nostiprina tiesību nodrošinājumus un aprobežojumus atbilstoši Zemesgrāmatu likuma 45. pantam:

  1. īpašnieka izsludināšanu par maksātnespējīgu parādnieku;
  2. piedziņas vēršanu uz nekustamo īpašumu;
  3. aizgādnības nodibināšanu par īpašnieku garīga rakstura vai cita veselības traucējuma un izlaidīgas vai izšķērdīgas dzīves dēļ;
  4. tiesas lēmumus par prasības nodrošināšanu;
  5. līdz atzīmju atvietošanai ar ierakstiem administratīvo iestāžu un amatpersonu prasījumus, kuriem likums piešķīris neapstrīdamības raksturu;
  6. sūdzību iesniegšanu par tiesneša lēmumiem – līdz šo sūdzību izšķiršanai noteiktā kārtībā (98. p.);
  7. ar īpašnieka piekrišanu – visu, ko varētu nostiprināt ierakstu veidā, līdz to šķēršļu novēršanai, kuru dēļ šāds nostiprinājums nav iespējams; šīs atzīmes ieraksta tajā daļā un iedaļā, kurā nāktu nostiprinājums ieraksta veidā;
  8. tiesību aprobežojumus un tiesību nodrošinājumus, kuriem citos likumos noteikts atzīmju veids.

Lai varētu sniegt konkrētu atbildi uz jūsu jautājumu, būtu nepieciešams iepazīties ar pirkuma līgumu un tajā paredzētajiem nosacījumiem par autostāvvietu un noliktavu. Proti, vai autostāvvieta un noliktava tiktu nodota jums īpašumā kā domājamās daļas no nekustamā īpašuma (piemēram, ar lietošanas kārtības līgumu, kas iepriekš noslēgts starp nekustamā īpašuma kopīpašniekiem un ir jums saistošs kā jaunajam īpašniekam) vai arī jums paredzētas lietošanas tiesības (attiecīgi – uz kāda pamata). No minētā būs atkarīgs pamats lietošanas tiesību nostiprināšanai zemesgrāmatā.

Nostiprinājuma lūguma veidlapas ir pieejamas šeit. Zemegrāmatu likuma 61. pants noteic, ka nostiprinājuma lūgumam jāpievieno:

1) dokumenti, kas apliecina nostiprināmās tiesības;

2) apliecinājums par tās personas piekrišanu, pret kuru nostiprinājums vērsts, izņemot tos gadījumus, kad nostiprinājuma pamatā ir likums vai tiesas spriedums vai lēmums vai arī kad nostiprinājumu izdara 45. panta 1.–6. un 8. punktā paredzēto atzīmju veidā;

3) apliecinājums par trešās personas piekrišanu, kad pēc likuma šāda piekrišana ir nepieciešama nostiprinājumam;

4) informācija par nodevu samaksu, ja nostiprinājuma lūgumā nav informācijas par veikto maksājumu un maksājuma mērķī nav norādīts nostiprinājuma lūdzēja personas kods vai reģistrācijas numurs un nekustamā īpašuma kadastra numurs vai zemesgrāmatas nodalījuma numurs;

5) dokumenti, kas apliecina pilnvarojumu vai pārstāvības tiesības, – oriģinālā vai notariāli apliecināta noraksta veidā. Nostiprinājuma lūgumam nepievieno dokumentu, kas apliecina to juridisko personu pārstāvības tiesības, kuras ir reģistrētas Uzņēmumu reģistra vestajos reģistros;

6) juridiskajām personām – arī notariāli apliecināti to tiesībspēju un rīcībspēju apstiprinošu dokumentu noraksti (izraksti). Nostiprinājuma lūgumam nepievieno Uzņēmumu reģistra vestajos reģistros, izņemot Reliģisko organizāciju un to iestāžu reģistru, reģistrēto juridisko personu tiesībspēju un rīcībspēju apstiprinošu dokumentu norakstus (izrakstus).

Pievienotos dokumentus norāda nostiprinājuma lūgumā.

Savukārt atbilstoši Zemesgrāmatu likuma 60. pantam privātpersonu parakstiem uz iesniedzamajiem nostiprinājuma lūgumiem jābūt notāra vai bāriņtiesas apliecinātiem

Nekustamā īpašuma īpašnieku un personu, kuru labā vai pret kurām taisāms nostiprinājums, tai skaitā Uzņēmumu reģistra vestajos reģistros reģistrēto personu pārstāvju, parakstiem nav nepieciešams notāra vai bāriņtiesas apliecinājums, ja minētās personas nostiprinājuma lūgumu rajona (pilsētas) tiesai iesniedz personiski un lūgums ir pamatots:

  1. ar tiesas nolēmumu;
  2. ar notariālu aktu;
  3. ar administratīvo aktu;
  4. ar līgumu par īpašuma tiesību iegūšanu uz nekustamo īpašumu, privatizējot valsts vai pašvaldības īpašumu;
  5. ar būvvaldes izziņu par ēkas statusu un aktu par ēkas pieņemšanu ekspluatācijā.

Tas nozīmē, ka nostiprinājuma lūgumu iespējams sagatavot bez notāra, taču paraksta apliecināšanai ir jāvēršas pie notāra vai bāriņtiesā, lai nostiprinājuma lūgums tiktu pieņemts tiesā.

Jūsu gadījumā ieteicams vērsties pie zvērināta notāra, lai saņemtu juridisku konsultāciju par iespēju nostiprināt konkrētās tiesības (uzrādot savā rīcībā esošos dokumentus), kā arī sagatavotu atbilstošu nostiprinājuma lūgumu.

Noteikumi par zvērinātu notāru atlīdzības taksēm un to noteikšanas kārtību pieejami šeit.