TĒMA: Tieslietas

Kādus prasījumus var iesniegt tiesai vienlaikus ar laulības šķiršanu

J
jautā:
01. septembrī, 2024
Janis

Labdien! Vai var vienā iesniegumā tiesai rakstīt prasību par saskarsmes tiesību noteikšanu ar bērniem un laulības šķiršanu? Vai tomēr ir jābūt diviem iesniegumiem, atsevišķi katrai prasībai?

A
atbild:
09. septembrī, 2024

Ja laulība ir izirusi (skat. Civillikuma 71.–75. p.), tad lto var šķirt tiesa vai notārs. Notārs laulību šķir, ja abi laulātie vienojas par laulības šķiršanu un kopīgi iesniedz notāram iesniegumu laulības šķiršanai. Savukārt tiesa laulību šķir, pamatojoties uz viena laulātā pieteikumu. Abos gadījumos laulība var tikt šķirta ar nosacījumu, ja laulātie ir vienojušies par kopīgā nepilngadīgā bērna aizgādību, saskarsmes tiesību, bērna uzturlīdzekļiem un kopīgās mantas sadali. Ja laulības šķiršanai pie notāra otrs laulātais nepiekrīt un pastāv strīds, tad pieteikumā par laulības šķiršanu tiesā vienlaikus ir iespējams pieteikt arī prasījumu par saskarsmes tiesību noteikšanu. To paredz Civilprocesa likuma 235.1 pants, kas noteic, ka pieteikumā par laulības šķiršanu ir jānorāda arī:

  • no kura laika laulātie dzīvo šķirti;
  • vai otrs laulātais piekrīt laulības šķiršanai;
  • vai laulātie ir vienojušies par bērna aizgādību, otra vecāka saskarsmes tiesības izmantošanas kārtību, uzturlīdzekļiem un laulības laikā iegūtās mantas sadali vai piesaka attiecīgus prasījumus.

Tāpat Civilprocesa likuma 238. pants paredz, ka lietā par laulības šķiršanu vai neesamību prasījumi, kas izriet no ģimenes tiesiskajām attiecībām, izspriežami vienlaikus. Šādi prasījumi ir strīdi par:

  • aizgādības noteikšanu;
  • saskarsmes tiesības izmantošanu;
  • uzturlīdzekļiem bērnam, tajā skaitā arī par uzturlīdzekļiem Ministru kabineta noteiktajā minimālajā apmērā;
  • līdzekļiem laulātā iepriekšējā labklājības līmeņa nodrošināšanai;
  • kopīgo ģimenes mājokli un mājsaimniecības vai personiskās lietošanas priekšmetiem;
  • laulāto mantas dalīšanu (arī tad, ja tas skar trešās personas).

Vairāk par laulības šķiršanu tiesā varat uzzināt šeit.