TĒMA: Tieslietas

Nekustamo īpašumu, kam zemesgrāmatā reģistrēta piedziņas atzīme, atsavināt nevar

J
jautā:
15. augustā, 2024
Jānis

Labdien! Ko es varu darīt ar man piederošu zemesgabalu, ja man ir uzturlīdzekļu parāds 15 000 eiro apmērā? Iemeslu, kāpēc 20 gadu laikā īpašums nav pārdots izsolē, es nezinu. Varbūt tāpēc, ka uz īpašuma atrodas ēkas, kas pieder citai personai. Vai varu attiecīgo zemesgabalu pārdot vai uzdāvināt?

A
atbild:
19. augustā, 2024
Olga Lauva
juriste

Ja uzturlīdzekļu izmaksa tiek veikta bez tiesas nolēmuma (saskaņā ar administratīvo procesu) un parādnieks nepilda Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas lēmumu, tad lēmums tiek nodots zvērinātam tiesu izpildītājam piespiedu izpildei.

Parādnieka parādu un likumiskos procentus piedzen zvērināts tiesu izpildītājs.

Atbilstoši Civilprocesa likuma 557. pantā noteiktajam piedziņa tiek vērsta uz:

  • parādnieka jebkuru kustamo un nekustamo īpašumu;
  • parādnieka ienākumiem visas dzīves garumā, tai skaitā no mantojuma un vecuma pensijas;
  • parādnieka daļu laulāto kopmantā.

Informācija par zvērinātiem tiesu izpildītājiem pieejama šeit.

Ja uz nekustamo īpašumu vērsta piedziņa un ir bijusi nekustamā īpašuma izsole, šādu nekustamo īpašumu, kam zemesgrāmatā ir reģistrēta piedziņas atzīme, atsavināt (pārdot vai dāvināt) nevarēs.

Lai noskaidrotu, kāpēc nekustamais īpašums vēl joprojām nav pārdots izsolē, un pārrunātu citus jautājumus, jums būtu jāvēršas pie konkrētā zvērināta tiesu izpildītāja.

Jānorāda, ka uzturlīdzekļu parādam nav noilguma un no parādnieka to var piedzīt visu mūžu.