TĒMA: Tieslietas

Kā tiek sadalīta kopīpašuma pirkuma maksa

J
jautā:
08. augustā, 2024
Inta

Vai, pārdodot kopīpašuma domājamās daļas, tiek ņemts vērā lietošanas līgums? Mums pieder 511/1000 daļas no īpašuma. Vēl ir divi īpašnieki. Kā tiek sadalīta nauda: proporcionāli domājamajām daļām vai lietošanas līgumam?

A
atbild:
14. augustā, 2024
Pauls Vasks
jurists

Kopīpašuma dalītās lietošanas līgums kā jebkurš līgums ir saistošs līguma slēdzējiem. Ja šis līgums ir reģistrēts zemesgrāmatā, tad tas būs saistošs arī trešajām personām, tostarp pircējam. Attiecīgi pircējs iegūs īpašumā kopīpašuma domājamās daļas un arī lietošanās tiesības un konkrētu īpašuma daļu.

Kopīgi pārdodot īpašumu, kopīpašnieki var vienoties par pirkuma summas sadalījumu. Racionāls, protams, būtu pirkuma maksas sadalījums proporcionāli katra kopīpašnieka domājamo daļu lielumam. Tomēr ir iespējami arī citi pirkuma maksas sadalīšanas varianti. Likums šo jautājumu neregulē, un tā izlemšana atstājama vienīgi pašu darījuma pušu ziņā.