TĒMA: Pensijas

Priekšlaicīgo pensiju pilnā apmērā maksās, kad tiks sasniegts kalendāra gadā likumā noteiktais pensijas vecums

J
jautā:
03. augustā, 2024
Regīna

Labdien! Esmu dzimusi 1961. gada 16. jūnijā. Ja šoruden es priekšlaicīgi pensionēšos, vai pilnas pensionēšanās gadījumā man tiks piemērots 65 gadu vecums? Vai no 01.01.2025. tiks mainīts pensionēšanās vecums 1961. gadā dzimušajiem? Gadījumā, ja vecums tiks mainīts un es aiziešu priekšlaicīgā pensijā no 01.01.2025., kādi būs noteikumi?

A
atbild:
06. augustā, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Likumā “Par valsts pensijām” noteiktais pensijas vecums šogad ir 64 gadi un deviņi mēneši, savukārt tiesībām uz priekšlaicīgu pensiju – 62 gadi un deviņi mēneši.

Jums jau ir tiesības uz priekšlaicīgu pensionēšanos.

Nosakot vecumu, no kura ir tiesības uz vecuma pensiju priekšlaicīgi, ņem vērā vecuma pensijas piešķiršanai noteikto vecumu attiecīgajā kalendāra gadā.

Turpretī pilno pensiju sāk maksāt, kad tiek sasniegts likumā noteiktais [pilnais] pensijas vecums kalendāra gadā.

No nākamā gada un turpmāk pensionēšanās vecums būs 65 gadi (priekšlaicīgai pensijai – 63 gadi). Tātad pilno pensiju varēsiet saņemt, kad sasniegsiet 65 gadu vecumu.

Tiesības uz vecuma pensiju priekšlaicīgi ir divus gadus ātrāk, ja ir 30 gadu apdrošināšanas stāžs. Vecuma pensija priekšlaicīgi tiek piešķirta uz mūžu, līdz ar to, sasniedzot likumā noteikto pensijas vecumu, pensija ir tā pati priekšlaicīgi piešķirtā vecuma pensija, mainās tikai tās izmaksas nosacījumi, proti, pensiju izmaksā pilnā apmērā.

Tiesības uz pensiju nosaka un to aprēķina individuāli, tāpēc informācija par savu pensiju jānoskaidro VSAA.