TĒMA: Drošība

Policijas darbiniekam ir tiesības iegūt visu vajadzīgo informāciju un pieprasīt ierašanos policijā

J
jautā:
15. jūlijā, 2024
Kristiāna

Vai varētu, lūdzu, sniegt paskaidrojumu par likuma Par policiju 1. daļas 12. panta 3. punktu?

A
atbild:
17. jūlijā, 2024
Sandis Zellis
jurists

Likuma “Par policiju” 12. panta pirmās daļas 3. punkts noteic, ka policijas darbiniekam atbilstoši dienesta kompetencei, pildot viņam uzliktos pienākumus, ir tiesības aptaujāt personu, pieņemt paskaidrojumus, kā arī izsaukt uz policijas iestādi jebkuru personu sakarā ar lietām un materiāliem, kuru izskatīšana ir policijas kompetencē, bet, ja šīs personas bez attaisnojoša iemesla neierodas pēc izsaukuma, tad likumā noteiktajā kārtībā tās atvest piespiedu kārtā.

Minētās tiesības izmantojamas tikai konkrētā policijas darbinieka amata pienākumu izpildei un tikai jautājumos, kas ir nodoti policijas kompetencē. Tiesības iegūt visu nepieciešamo informāciju ir skaidrojamas ar policijas pienākumu aizsargāt personu dzīvību, veselību, tiesības un brīvības, īpašumu, sabiedrības un valsts intereses no noziedzīgiem un citiem prettiesiskiem apdraudējumiem. Savukārt, lai to pienācīgi izpildītu, policijai ir nepieciešams noskaidrot visus patiesos apstākļus. Turpretī, ja kāda persona atsakās sniegt palīdzību policijas darbiniekam, izvairoties no ierašanās policijas iestādē, tad likums paredz iespēju to nogādāt piespiedu kārtā – t. i., policijai ierodoties personas deklarētajā/faktiskajā dzīvesvietā vai jebkurā citā vietā, kur uzturas attiecīgā persona, un lūdzot tai braukt līdzi. Ja persona labprātīgi tam nepiekrīt, tad policijas darbiniekam atbilstoši minētā likuma 13. panta pirmās daļas 5. vai 6. punktam ir tiesības izmantot fizisku spēku.