Parādsaistību ieturējumi pēc jaunās kārtības

J
jautā:
02. jūlijā, 2024
Jūlija

Labdien! Vēlos noskaidrot par jauno parādu piedziņas kārtību, kas stāsies spēkā 01.10.2024. Ja mana neto alga ir 1245 eiro un man ir viens apgādājamais, kāda būs summa, kas tiks atstāta iztikai?

A
atbild:
05. jūlijā, 2024
Zaida Kalniņa
LV portāls

2024. gada 1. oktobrī stāsies spēkā grozījumi Civilprocesa likumā, kas regulē parādu piedziņai pakļautos ienākumus.

Veicot ieturējumus, parādniekam tiks saglabāta darba samaksa un tai pielīdzinātie maksājumi 50% apmērā no Ministru kabineta noteiktās minimālās mēneša darba algas un papildus par katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu – līdzekļi 15% apmērā no minimālās mēneša darba algas, bet ne vairāk kā 50% kopumā.

Ja parādnieka darba samaksa un tai pielīdzināmie maksājumi pārsniegs minimālo mēnešalgu, tad no summas, kas ir lielāka par minimālo algu, ieturējumus izdarīs 30% apmērā.

Ja jūsu darba alga ir 1245 eiro neto un jūsu apgādībā ir viena persona, tad parādsaistību dzēšanai novirzītā summa tiks aprēķināta šādi:

1245 – 350 – 105 = 790 eiro;

1245 – jūsu darba samaksa neto;

350 – ½ no valstī noteiktās minimālās darba algas;

105 – par apgādībā esošu bērnu saglabājamie 15% no valstī noteiktās minimālās algas;

790 – summa, no kuras veic ieturējumu 30% apmērā.

30% no 790 eiro = 237 eiro.

Tādējādi pēc ieturējumiem izmaksājamā summa būs 1008 eiro.