Kādas ir iespējas legalizēt šķūni

J
jautā:
19. jūnijā, 2024
Iveta

Labdien! Iegādājos māju, bet uz zemes ir deviņdesmitajos gados uzcelts malkas šķūnis bez pamatiem, apmēram 40 kvadrātmetru liels. Šķūnis nav reģistrēts zemesgrāmatā, turklāt tas ir uzcelts pie kaimiņu robežas. Savulaik par šī šķūņa būvniecību starp abiem kaimiņiem bijusi mutvārdu vienošanās. Kādas man tagad ir iespējas legalizēt šo būvi, ja kaimiņi nedod rakstisku saskaņojumu? Jaukt nost nav materiālu iespēju, vietā būtu jābūvē jauns, jo malkai šķūnis ir nepieciešams.

A
atbild:
01. jūlijā, 2024
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Vispārējā prasība, kas parasti tiek konkretizēta attiecīgās pašvaldības apbūves noteikumos, ir tāda, ka būvi var izvietot tuvāk par četriem metriem no kaimiņu zemesgabala robežas, ja tiek ievērotas ugunsdrošības normas un ir saņemta kaimiņu zemesgabala īpašnieka piekrišana. Šādai piekrišanai ir jābūt izteiktai skaidri un nepārprotami, tādēļ atsaukšanās uz iespējamu mutvārdu vienošanos ar iepriekšējo zemesgabala īpašnieku nav pietiekama. Līdz ar to malkas šķūņa legalizācija bez kaimiņa rakstveida piekrišanas šobrīd vairs nebūs iespējama.