TĒMA: Tieslietas

Galvojuma saistība izbeidzas ar galvenās saistības noilgumu

J
jautā:
16. maijā, 2024
Roberts

Vai varētu būt, ka maksātnespējas procesā kreditors, nepiesakot prasījumu pret SIA, ir zaudējis prasījuma tiesības tikai pret konkrēto SIA, nevis galvotāju kā subsidiāro parādnieku?

A
atbild:
21. maijā, 2024

Saskaņā ar Maksātnespējas likuma 73. panta pirmās un otrās daļas noteikumiem pēc kreditoru prasījumu apmierināšanas plāna vai ziņojuma par mantas neesību sastādīšanas, ar ko ierosināts izbeigt juridiskās personas maksātnespējas procesu, iestājas noilgums un kreditors zaudē kreditora statusu un savas prasījuma tiesības pret parādnieku. Civillikuma 1692. pants noteic, ka galvojums ir ar līgumu uzņemts pienākums atbildēt kreditoram par trešās personas parādu, neatsvabinot tomēr pēdējo no viņas parāda. Turklāt Civillikuma 1694. pants paredz, ka galvojumā ir nepieciešams spēkā esošs galvenais parāds. Tātad galvojuma saistība izbeidzas ar galvenās saistības noilgumu. Tas nozīmē, ka gadījumā, ja kreditors noilguma dēļ ir zaudējis prasījuma tiesības pret parādnieku, tiek zaudētas prasījuma tiesības arī pret galvotāju.