Alimentu apmēru nosaka valsts, kurā notiek tiesvedība par to piedzīšanu

J
jautā:
16. maijā, 2024
Mareks

Labdien! Ja māte ar bērniem dzīvo Vācijā, visi ir Latvijas pilsoņi un es pats dzīvoju un strādāju Latvijā, vai viņa var piedzīt Vācijas apmēra uzturlīdzekļus? Vai māte var pieprasīt tikai Latvijas apmēra uzturlīdzekļus? Šobrīd es uzturlīdzekļus bērniem maksāju pēc Latvijas likumos noteiktā apmēra.

A
atbild:
14. jūnijā, 2024
Santa Galiņa
LV portāls
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Marta Urbāne, zvērināta advokāte, sertificēta mediatore

Zvērināta advokāte, sertificēta mediatore Marta Urbāne skaidro: ja vecāki nevar vienoties par uzturlīdzekļu apmēru, savstarpēji vienojoties vai izmantojot mediāciju, tad var lūgt to noteikt tiesai. Šādā gadījumā uzturlīdzekļu apmēru nosaka, piemērojot tās valsts normatīvos aktus un tiesu praksi, kurā valstī notiek tiesvedība. Tiesa izvērtēs gan bērna vajadzību nodrošināšanai nepieciešamo līdzekļu apmēru, gan tēva materiālās spējas uzturēt bērnu attiecīgajā līmenī.

Atbilstoši Regulai (EK) Nr.4/2009 jeb Uzturlīdzekļu regulai un Hāgas Konvencijai par uzturlīdzekļu bērniem un cita veida ģimenes uzturēšanas līdzekļu pārrobežu piedziņu bērna māte šādu prasību var celt tiesā gan Latvijā, gan Vācijā.