TĒMA: Tieslietas

Mantas sadale, šķirot laulību

J
jautā:
07. maijā, 2024
Juris

Zemesgrāmatā kā dzīvokļa īpašnieks ir ierakstīts vīrs, bet sievai ir tiesības šajā dzīvoklī dzīvot līdz nāvei. Kā notiks dzīvokļa sadalīšana starp sievu un vīru, šķirot laulību pie notāra vai tiesā? Paldies!

A
atbild:
15. maijā, 2024
Olga Lauva
juriste

Ja starp laulātajiem nepastāv strīds par nekustamā īpašuma sadali, tad laulātie var vērsties pie zvērināta notāra un sagatavot vienošanos par mantas sadali pēc saviem ieskatiem, ņemot vērā laulības laikā noteikto mantas režīmu.

Ja pastāv strīds par nekustamā īpašuma sadali, tad strīda gadījumā jautājumu izlemj tiesa.

Ja laulātie nav izvēlējušies noregulēt laulāto mantiskās attiecības ar laulību līgumu, tad tās reglamentē likumiskais laulāto kopīgās mantas režīms.

Dalot laulāto kopīgo mantu, ņem vērā katra laulātā ieguldījumu šīs mantas iegādē un īpašumtiesību daļu atzīst atbilstīgi izdarītā ieguldījuma apjomam.

Laulātajam, kurš apstrīd Civillikuma 89. panta otrajā daļā paredzēto pieņēmumu un iebilst pret vienlīdzīgu kopīgās mantas sadalījumu, ir pienākums pierādīt sava ieguldījuma apjomu.