Sveiki! Laulību šķirot, tika saglabāts vīra uzvārds, un tas netika mainīts uz pirmslaulības uzvārdu, lai būtu vienots uzvārds ar kopīgajiem bērniem. Ar laiku radies jautājums –, vai ir iespējams esošajam, ar bērniem kopīgajam uzvārdam pievienot arī pirmslaulības uzvārdu, izveidojot dubultuzvārdu?
Tiesisko pamatu personas uzvārda maiņai noteic Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likums (turpmāk – likums).
Likuma 2. panta pirmā daļa paredz, ka vārdu vai uzvārdu (vārdu un uzvārdu) var mainīt persona, kura ir Latvijas pilsonis, nepilsonis vai kurai Latvijas Republikā piešķirts bezvalstnieka statuss, ja tā sasniegusi 15 gadu vecumu un ja pastāv kāds no likumā minētajiem iemesliem:
Tas nozīmē, ka likums paredz iespēju atgūt savu dzimto vai pirmslaulības uzvārdu. Vienlaikus norādām, ka dubultuzvārds (uzvārds, ko veido divas sastāvdaļas) uzskatāms par vienu uzvārdu. Līdz ar to, laulībā iegūtajam uzvārdam pievienojot pirmslaulības uzvārdu, tiktu veidots jauns uzvārds.
Jauna uzvārda veidošana izklāstītajā situācijā iespējama vienīgi tad, ja ir pamats mainīt uzvārdu sakarā ar apstākli, ka esošais uzvārds apgrūtina personas iekļaušanos sabiedrībā (likuma 2. panta pirmās daļas 1. punkts). Šādā gadījumā personai esošo uzvārdu iespējams mainīt uz brīvi izvēlētu citu uzvārdu, tai skaitā dubultuzvārdu, ja vien tas atbilst latviešu valodas pareizrakstības prasībām.
Plašāka informācija par uzvārda maiņas kārtību un pamatiem atrodama Tieslietu ministrijas mājaslapā.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!