TĒMA: Tieslietas

Mantošanas kārtības ziņā izšķir četras likumisko mantinieku šķiras

J
jautā:
10. februārī, 2024
Elita

Vēlējos uzzināt, kādas pakāpes radiniece ir mammas māsa (mirusi, bērnu nav, vīra nav). Mamma dzīva. Jautājums saistīts ar mantojuma apliecības un zemesgrāmatas kārtošanu. Izlasot Civillikuma 211. pantu, saprotu, ka trešā pakāpe, bet notāre apgalvo, ka ceturtā.

A
atbild:
12. februārī, 2024

Mātes māsa atrodas trešajā radniecības pakāpē (Civillikuma 211. pants). Pēc pakāpēm noteic radniecības tuvumu. Savukārt mantojuma lietās tiek izmantotas zināmas kārtas, kas pamatotas pa daļai uz radniecības veidu, pa daļai uz pakāpju tuvumu (Civillikuma 403. pants).

Mantošanas kārtības ziņā izšķir četras likumisko mantinieku šķiras:

1) pirmā šķirā manto, bez pakāpju tuvuma izšķirības, visi tie mantojuma atstājēja lejupējie, starp kuriem, no vienas puses, un mantojuma atstājēju, no otras puses, nav citu lejupējo, kam būtu tiesība mantot (bērni, mazbērni);

2) otrā šķirā manto mantojuma atstājēja pēc pakāpes tuvākie augšupējie (vecāki), kā arī mantojuma atstājēja īstie brāļi un māsas un pirms viņa mirušo īsto brāļu un māsu bērni;

3) trešā šķirā manto mantojuma atstājēja pusbrāļi un pusmāsas un pirms viņa mirušo pusbrāļu un pusmāsu bērni;

4) ceturtā šķirā manto pārējie pēc pakāpes tuvākie sāņu radnieki, neizšķirot pilnīgo radniecību no nepilnīgās. (Civillikuma 404. pants).

Tātad, runājot par mantojumu, jūs esat savas mātes māsas ceturtās šķiras mantinieks.

Vairāk par mantojuma noformēšanu varat izlasīt LV portāla publicētajā skaidrojumā “Kā sakārtot mantojumu, lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem”.