E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 23584
Lasīšanai: 4 minūtes

Pabalsti bērna mātei, ja tā nav bijusi nodarbināta

Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
01. jūlijā, 2021
Evita

Labdien! Vēlos uzdot jautājumu par BKA. Pirmajam bērniņam 23. jūlijā paliek 1,6 mēneši. Darbā jāatgriežas 15. augustā, bet sakarā ar dzīvesvietas maiņu to nevaru, plānoju rakstīt atlūgumu. Patlaban esmu pirmajā grūtniecības mēnesī ar otru bērniņu. Mani šobrīd uztrauc jautājums, kāda būs māmiņalga ar otra bērna dekrētu, ja šos 6 mēnešus vēl nestrādāšu, vai viss noritēs tāpat un naudiņas nemainās, vai ir iespēja stāties bezdarbniekos uz šo laika posmu un pēc tam saņemt naudiņu par BKA? Par pirmo bērniņu kopējā naudiņa katru mēnesi bija nedaudz zem 400 eiro.

A
atbild:
13. jūlijā, 2021
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Iveta Olte, Pabalstu metodiskās vadības daļa vecākā eksperte

No jautājuma saprotams, ka augustā jums jāatsāk strādāt pēc izmantotā bērna kopšanas atvaļinājuma, bet esat izlēmusi pārtraukt darba tiesiskās attiecības.

Pārtraucot darba tiesiskās attiecības, jums ir tiesības pieprasīt bezdarbnieka pabalstu, un tas tiks piešķirts, ja kopējais apdrošināšanas stāžs ir vismaz viens gads un obligātās iemaksas bezdarba apdrošināšanai Latvijā ir veiktas vai bija jāveic 12 mēnešus 16 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas.

Laiks, kad kopāt bērnu vecumā līdz pusotram gadam un saņēmāt vecāku pabalstu, veido apdrošināšanas periodu un dod tiesības saņemt bezdarbnieka pabalstu. Lai saņemtu bezdarbnieka pabalstu, jāiegūst bezdarbnieka statuss, kuru piešķir Nodarbinātības valsts aģentūra.

No situācijas izklāsta saprotams, ka no 2021. gada augusta jūs nebūsiet nodarbināta (nebūsiet ne darba ņēmēja, ne pašnodarbinātā).

Šajā gadījumā jums būs tiesības pieprasīt pabalstus par bērnu, kurus var saņemt ikviens Latvijā pastāvīgi dzīvojošs cilvēks neatkarīgi no nodarbinātības fakta, ja bērnam ir piešķirts personas kods:

  • bērna piedzimšanas pabalstu, kas ir vienreiz izmaksājams pabalsts 421,17 eiro apmērā;
  • bērna kopšanas pabalstu, kuru no bērna dzimšanas līdz pusotra gada vecumam piešķir un izmaksā 171 eiro apmērā, bet no bērna pusotra gada līdz divu gadu vecumam – 42,69 eiro apmērā;
  • ģimenes valsts pabalstu, kuru piešķir no bērna viena gada vecuma sasniegšanas un kura apmērs ir atkarīgs no kopējā bērnu skaita ģimenē. Neatkarīgi no tā, ka ģimenes valsts pabalstu piešķir no bērna viena gada vecuma, šo pabalstu var pieprasīt tūlīt pēc bērna piedzimšanas, lai vēlāk, rūpējoties par bērnu, neaizmirstu to izdarīt.

Valsts sociālās apdrošināšanas pabalstus (maternitātes pabalstu un vecāku pabalstu) piešķir tikai nodarbinātam vecākam.            

Tikai atsevišķos gadījumos sieviete, kura nav nodarbināta pabalsta piešķiršanas dienā, var saņemt maternitātes pabalstu, ja:

  • zaudējusi darba ņēmēja vai pašnodarbinātā statusu ne agrāk kā 60 dienas pirms grūtniecības atvaļinājuma sākuma datuma,
  • zaudējusi darba ņēmēja statusu sakarā ar uzņēmuma likvidāciju 210 dienas pirms grūtniecības atvaļinājuma sākuma datuma.
Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU