Labdien! Ja vīrs atrodas Latvijā un sieva ar bērnu Vācijā, šeit Latvijā ir dzīvoklis ar kredītsaistībām, vai ir iespējams, ka bērns dzīvo Latvijā ar tēvu? Bērns dzimis ir Latvijā. Gribējām zināt šķiršanas procesā, kādi Latvijas likumi ir bērna tēva pusē, jo viņš grib panākt, lai meita dzīvo kopā ar viņu Latvijā. Un kas viņam ir jādara, lai sāktos šķiršanās process? Uz kurieni jāiet, kas jāraksta, kādiem dokumentiem ir jābūt līdzi? Un vispār ir iespējams atgriezt bērnu uz Latviju?
Jūsu iesūtītie jautājumi vedina domāt par neatrisinātām situācijām un vāju komunikāciju abu laulāto starpā, kas turklāt faktiski dzīvo ne vien šķirti, bet arī dažādās valstīs. Taču ir jāatceras, ka ģimenes strīdu atrisināšana – laulības šķiršana, mantas sadale, bērna aprūpes tiesības u.c. jautājumi – ir pirmām kārtām atkarīga no pašiem partneriem. Tas nozīmē, ka šajos jautājumos nevar būt runa par kādu likumu, kurš ir vairāk viena no vecāku pusēm. Bērns nav vecāku, kuri nespēj dzīvot kopā, strīdu objekts un nedrīkst ciest, taču abu vecāku pienākumi rūpēties par bērnu nebeidzas ar laulības šķiršanu.
Ģimenes tiesību juriste Ieva Brante, iepazīstoties ar šo situāciju norādīja:
„Nav saprotams, vai mamma ar bērnu uz Vāciju aizbrauca pēc abu vecāku vienošanās vai arī bez tēva atļaujas. Vai bērna tēvam zināma bērna dzīvesvietas adrese? Vai tēvs ir kontaktējies ar bērnu prombūtnes laikā vai tikai tagad vēlas to uzsākt? Cik ilgi mamma ar bērnu dzīvo Vācijā?
Atbildes uz šiem jautājumiem ir svarīgas, lemjot par bērna turpmāko aprūpi un laulību šķirot. To laulātajiem vecākiem prasīs vai nu tiesa, vai notārs, atkarībā no tā, kur tiks iesniegts laulības šķiršanas pieteikums. Jo pastāv iespēja, ka bērns Vācijā jau ir iedzīvojies, veidojis savu draugu un paziņu loku, jūtas labi un droši Vācijā.
Es ieteiktu bērna tēvam iepazīties ar informāciju Tieslietu ministrijas mājas lapā un piezvanīt, aprunāties ar TM tiesiskās sadarbības departamentu. TM tiesiskās sadarbības departaments palīdz dokumentu sagatavošanā un visu pastāsta un paskaidro bez maksas.
Vācija ir ES dalībvalsts, tāpēc jautājumā par bērna piespiedu atgriešanu Latvijā, ja tas būs nepieciešamas, būs piemērojamas Regulas.”
Laulības šķiršana Latvijā ir iespējama divos veidos:
Informāciju par rīcībām un dokumentiem, lai laulības šķiršanu ierosinātu pie notāra vai tiesas ceļā, lasiet e-konsultācijai pievienotajos skaidrojumos.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!