Par Latvijas Republikas pilsoņa tiesībām slēgt laulību ar Ukrainas pilsoni

J
jautā:
17. maijā, 2023
Mārtiņš

Labdien! Vai es kā Latvijas pilsonis drīkstu noslēgt laulību ar Ukrainas pilsoni, kuram bēgļa statuss izsniegts Vācijā?

A
atbild:
31. maijā, 2023

Jā, jums ir tiesības (rīcības brīvība) slēgt laulību ar paša izvēlētu personu. Jo civiltiesībās ir spēkā princips “atļauts ir viss, kas nav aizliegts”. Slēdzot laulību Latvijā, jums ir jāievēro Latvijas Republikas Civillikuma ģimenes tiesību daļā un Līgumā starp Latvijas Republiku un Ukrainu par tiesisko palīdzību un tiesiskajām attiecībām civilajās, ģimenes, darba un krimināllietās noteiktais. Laulības noslēgšanas noteikumus katrai personai nosaka tās līgumslēdzējas puses valsts likumdošana, kuras pilsonis viņš ir. Laulības noslēgšanas formu nosaka tās līgumslēdzējas puses valsts likumdošana, kuras teritorijā laulība tiek noslēgta.

Pirms laulības reģistrācijas jums ir jāiesniedz iesniegums dzimtsarakstu nodaļā, kontaktinformācija ir pieejama šeit. Arī jūsu līgavai jāiesniedz prasītie dokumenti, klāt pievienojot notāra apliecinātu tulkojumu latviešu valodā. Iesniegums par laulības noslēgšanu ir pieejams šeit, to var iesniegt arī attālināti, parakstot ar drošu elektronisko parakstu (šajā gadījumā jums abiem ir nepieciešams elektroniskais paraksts). Savukārt iztulkot un apliecināt dokumentus var pie zvērināta notāra, kontaktinformācija ir pieejama šeit (pakalpojumu var saņemt arī attālināti).