TĒMA: Nodokļi

Pērkot auto no sava uzņēmuma, jāievēro darījuma tirgus vērtība

J
jautā:
14. janvārī, 2024
Andis

Labdien! Vēlos pirkt automašīnu no sava uzņēmuma (SIA), kurā esmu vienīgais dalībnieks un valdes loceklis.
Vai SIA man kā privātpersonai var pārdot automašīnu (10 gadus vecu) par 100–200 eiro? Vai par to ir jāmaksā nodokļi?

A
atbild:
31. janvārī, 2024
Valsts ieņēmumu dienests
Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa, sabiedrisko attiecību speciāliste

Spēkā esošie nodokļus un grāmatvedību reglamentējošie normatīvie akti neregulē darījumā iesaistīto pušu civiltiesiskās attiecības un neaizliedz darījumā iesaistītajām pusēm veikt civiltiesiskus darījumus, tostarp neierobežo kapitālsabiedrības tiesības atsavināt tai piederošu automašīnu tās vienīgajam dalībniekam un valdes loceklim.

Vienlaikus vēršam uzmanību: ja kapitālsabiedrība atsavinās automašīnu tās vienīgajam dalībniekam, tad uzskatāms, ka darījums tiks veikts starp saistītām personām. Līdz ar to kapitālsabiedrībai ir jāizvērtē darījuma vērtības atbilstība tirgus cenai, un, ja darījuma vērtība neatbilst tirgus cenai, tad kapitālsabiedrībai radīsies ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekams objekts, kuru veidos darījuma cenas un tirgus vērtības starpība (saskaņā ar Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 4. panta otrās daļas 2. punkta “e” apakšpunktu).

Tātad, ja ar kapitālsabiedrību darījumus veic tā dalībnieks – fiziska persona –, tad ir jāievēro darījuma tirgus vērtība.