TĒMA: Tieslietas

Kā sakārtot mantojumu, lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem

J
jautā:
09. janvārī, 2024
Anna

Labdien! Kurš no dokumentiem par nekustamo īpašumu manas nāves gadījumā būtu ar augstāku juridisko spēku – pie notāra sagatavots testaments vai mantojuma līgums? Neesmu precējusies, man nav bērnu. Vēlos, lai nāves gadījumā manus nekustamos īpašumus mantotu tikai mamma. Nevēlos, lai uz tiem pretendētu arī tēvs, kurš nekad dzīvē nav rūpējies vai sniedzis finansiālu atbalstu. Kurš no dokumentiem strīdu gadījumā dotu lielāku juridisko spēku mammai iegūt manus nekustamos īpašumus?

A
atbild:
29. janvārī, 2024

Testaments ir vienpusējs darījums, to raksta cilvēks, kuram pieder manta. Testamentu var mainīt jebkurā laikā, un tas nav garants, ka mantinieki kaut ko saņems.

Turklāt testaments neliedz rīkoties ar mantu – dzīvokli var novēlēt mammai, taču pēc nedēļas īpašnieks to var pārdot. Attiecībā uz testamentiem jāatceras, ka ik pa laikam uzrodas jaunas uzticības personas, kurām tiek novēlēta manta.

Savukārt mantojuma līgums ir vismaz divpusējs darījums, kurā ir mantojuma atstājējs un nākamais mantinieks, un viņi slēdz darījumu. Piemēram, viņi vienojas, ka mantojumā būs dzīvoklis. Līgums tiek ierakstīts zemesgrāmatā. Tāpat līgumā var vienoties, ka īpašumu mantojuma atstājēja dzīves laikā nedrīkst ne pārdot, ne dāvināt, ne citādi ar to rīkoties. Respektīvi, mantiniekam ir garantija, ka vienošanās netiks grozīta un viņš mantojumu saņems.

Tiesa, atstājējs mantojuma līgumu atcelt vai mainīt var tikai ar mantas saņēmēja piekrišanu.

Gan mantojuma līgums, gan testaments stājas spēkā pēc cilvēka aiziešanas mūžībā.

Civillikuma 428. pants paredz, ka neatraidāmo mantinieku no mantojuma var atstumt tad, ja viņš:

  • izdarījis noziedzīgu nodarījumu pret testatora, viņa laulātā vai viņa augšupējā dzīvību, veselību, brīvību vai godu;
  • ierosinājis apzināti nepatiesu apsūdzību pret kādu no 1. punktā minētajām personām par noziedzīgu nodarījumu;
  • atstājis testatoru bezpalīdzības stāvoklī, ja bijis iespējams viņam palīdzēt;
  • dzīvojis izšķērdīgi vai netikumīgi;
  • nav izpildījis viņam ar likumu uzlikto pienākumu uzturēt testatoru vai viņa laulāto;
  • mēģinājis kavēt testatoru taisīt testamentu;
  • mantojuma atstājējam dzīvam esot, bez viņa ziņas un piekrišanas noslēdzis ar kādu personu līgumu par viņa nākamo mantojumu.

Ja mantojuma atstājējs grib kādu atstumt, tas ir jāieraksta testamentā, norādot iemeslu. Ieteicams arī aprakstīt, kā atstumšanas iemesls ir izpaudies, piemēram, norādot, ka mantinieks nav izpildījis viņam ar likumu uzlikto pienākumu uzturēt testatoru vai viņa laulāto.

Vairāk informācijas LV portāla skaidrojumā šeit.