E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 31136
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Tieslietas
4
4

Morālā kaitējuma apmērs kriminālprocesā

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
05. decembrī, 2023
Ivars

Mana sieva Gaļina, braucot ar velosipēdu 23.08.2023., nokļuva ceļu satiksmes negadījumā. No 23.08.2023. līdz 29.11.2023. atradās slimnīcā. Viņa zaudēja labo kāju, un kreisā kāja praktiski atrofējās, jo visu šo laiku viņa nekustējās. Viņa nav spējīga izteikt vārdos savas domas. Ir ierosināts kriminālprocess. Par materiālajiem (mantiskajiem) zaudējumiem sakarā ar ceļu satiksmes negadījumu man puslīdz ir skaidrs. Man nav skaidrs, kas ir nemateriālie zaudējumi (morālais kaitējums). Es saprotu, ka tie ir saistīti ar sāpēm un garīgām ciešanām sakarā ar cietušās fizisko traumu, sakropļojumu, invaliditāti utt. Kā noteikt to apmēru? Dzīves kvalitāte ļoti pasliktinājās saistībā ar nespēju atpūsties ierastajā veidā veselības stāvokļa dēļ. Negadījums radīja fiziskas ciešanas, viņa joprojām izjūt fiziskas sāpes, vecuma dēļ atveseļošanās process ir īpaši smags. Nespēj bez citu palīdzības veikt ierastās un veselam cilvēkam iespējamās darbības. Visu turpmāko dzīvi ir mazināta tās kvalitāte. Viņa ir kļuvusi par invalīdi uz mūžu, zaudējusi iespēju pilnvērtīgi dzīvot, viņas morālās ciešanas neaprobežojas tikai ar ciešanām kaitējuma nodarīšanas brīdī. Man nav skaidrs, vai kompensācijā, kuru saņems mana sieva par sāpēm un garīgām ciešanām sakarā ar fizisko traumu, sakropļojumu, invaliditāti utt., ir ietverta kompensācija arī man par to, ka viss dzīves ritms ir apgriezts kājām gaisā un visa atbildība gulstas uz mani.

A
atbild:
08. decembrī, 2023
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Kriminālprocesa likuma 22. pants paredz personai, kurai ar noziedzīgu nodarījumu radīts kaitējums, ņemot vērā tās morālo aizskārumu, fiziskās ciešanas un mantisko zaudējumu, garantētas procesuālās iespējas morālās un materiālās kompensācijas pieprasīšanai un saņemšanai.

Iespēju pieteikt materiālo un morālo kaitējumu cietušais var izmantot līdz tiesas izmeklēšanas uzsākšanai pirmās instances tiesā, proti, līdz brīdim, kad tiek nolasīta apsūdzība. Tādējādi paskaidroju, ka ir nepieciešams sagatavot kaitējuma kompensācijas pieteikumu, kas jāiesniedz vai nu policijā, vai prokuratūrā, vai tiesā, ņemot vērā, kur lieta šajā brīdī atrodas un kādā stadijā tā ir. Kaitējuma kompensācijas pieteikumā ar pierādījumiem ir jāpamato radītais materiālais kaitējums. Morālais kaitējums nav jāpamato. Atbilstoši Kriminālprocesa likuma 353. panta pirmās daļas 1. punktam pienākumu samaksāt kompensāciju var uzlikt pilngadīgam apsūdzētajam, kas atzīts par vainīgu noziedzīga nodarījuma izdarīšanā.

Lūdzot atlīdzināt radīto materiālo un morālo kaitējumu noziedzīgos nodarījumos, kas saistīti ar ceļu satiksmes noteikumu pārkāpšanu, norādu, ka ir jāņem vērā arī Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas likuma 19. un 20. pantā noteiktie kritēriji. Tādējādi sākotnēji ir jāvēršas pie apdrošinātāja ar pieteikumu par kaitējuma atlīdzināšanu.

Papildus norādu, ka morālā kaitējuma apmēru katrā konkrētajā situācijā ietekmē tikai paša cietušā novērtējums, ņemot vērā radīto aizskārumu, radušās sekas, dzīves kvalitātes neatgriezenisku pasliktināšanos un citus aspektus.

Atbilstoši Augstākās tiesas (“Tiesu prakse par morālā kaitējuma kompensāciju kriminālprocesā 2010/2011”) noteiktajam un jūsu situācijas aprakstam morālā kaitējuma apmērs varētu būt piesakāms robežās no 15 000 līdz 25 000 eiro.

Labs saturs
4
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 259 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas