Ir notikusi kratīšana adresē pēc KP, kurš uzsākts pret personu, kas pastāvīgi dzīvo noteiktajā adresē. Ir sanācis tā, ka tieši kratīšanas dienā biju ciemos pie personas, kuras dzīvesvietā notika kratīšana. Kratīšanas laikā izņēma manu personīgo datoru, kaut arī minēju, ka tas ir mans un tam nav saistības ar tiesas orderī minētajām personām. Saprotu, ka policijai bija tiesības izņemt manu datoru, tomēr vēlos noskaidrot, cik ilgi policijai ir tiesības uzglabāt izņemtās ierīces. Es izsniedzu sava datora paroli, un man solīja, ka datoru atgriezīs nedēļas laikā. Nu jau ir pagājuši vairāki mēneši un datoru neatgriež, nekur nevaru atrast likumu, kurš nosaka, cik ilgi mans dators var tikt aizturēts. Ja šāda likuma nav, vēlos šo jautājumu aktualizēt, lai izņemto mantu glabāšanas ilgums tiktu regulēts. Ja policija nevēlas vēl atgriezt datoru, vai man ir tiesības pieprasīt un policijai ir pienākums man atsūtīt noteiktu failu, kas glabājās manā datorā (manu maģistra darbu)? Šobrīd cieš mans studiju process, jo esmu palicis bez mēnešiem rakstītā darba. Ja policijai nav pienākuma to atsūtīt, vai netiek pārkāptas tiesības uz izglītību?
Vēršam uzmanību, ka šajā atbildē sniegtā tiesību normu interpretācija ir informatīva. |
Kriminālprocesa likuma 179. pantā ir skaidrots, kas ir kratīšana, savukārt Kriminālprocesa likuma 180. pantā skaidrots lēmuma par kratīšanas izdarīšanu saturs. Likums neparedz konkrētu termiņu, cik ilgi drīkst uzglabāt izņemtās mantas, faktiski to var darīt līdz noteiktā mērķa sasniegšanai.
Tomēr Eiropas Cilvēktiesību tiesa un arī Latvijas Republikas Augstākās tiesas Senāts vairākkārt ir norādījis, ka izņemto priekšmetu uzglabāšana nevar būt pašmērķis vai sods. Mantu atdošana likumīgajam īpašniekam ir saistīta ar pēc iespējas mazāku iejaukšanos personas privātajā dzīvē. Turklāt mūsdienās iespējama efektīva spoguļkopiju izgatavošana, kas nerada vajadzību minētos priekšmetus uzglabāt. Šī iespēja diemžēl tiek izmantota reti.
Jums ir visas tiesības vērsties pie procesa virzītāja, lūdzot izsniegt konkrētu failu, jo tas ietekmē jūsu tiesības uz izglītību. Tāpat jūs varat lūgt atdot izņemto priekšmetu. Ja datoru pašreiz nav iespējams atdot, tad failu izsniegšanu jums nav pamata atteikt. Atteikumu vai amatpersonas rīcību jums ir tiesības pārsūdzēt uzraugošajam prokuroram.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!