Lasīšanai: 1 minūte

Vai invaliditātes periodu ieskaita apdrošināšanas stāžā

J
jautā:
02. decembrī, 2023
Andris

Man piešķīra 2. invaliditātes grupu. Vai invaliditāte tiek ieskaitīta darba stāžā un vai no tā mazumiņa tiek maksāti nodokļi? Paldies par sapratni!

A
atbild:
06. decembrī, 2023
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Liene Klismete, Pensiju metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Par personu, kurai Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija (VDEĀVK) ir noteikusi invaliditāti un kura nestrādā (nav reģistrēta kā darba ņēmējs vai pašnodarbinātais), tiek veiktas sociālās apdrošināšanas iemaksas pensiju apdrošināšanai no valsts speciālā budžeta.

Nosakot tiesības uz vecuma pensiju, laika periods, kurā persona ar invaliditāti nestrādā, līdz vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamā vecuma sasniegšanai tiek iekļauts personas apdrošināšanas stāžā, savukārt veiktās iemaksas – vecuma pensijas aprēķinā.