Vai servitūta ceļu var pārņemt pašvaldība

J
jautā:
01. decembrī, 2023
Anna

Labdien! Pieder īpašums nesen uzceltā ciematā, kur izbūvētais ceļš pieder privātīpašniekam, bet visiem ciema iedzīvotājiem ir servitūts, lai varētu to izmantot. Diemžēl ceļš ir neatbilstošā stāvoklī un līdzekļu tā uzturēšanai/uzlabošanai nav. Vai ir iespējams šo ceļu nodot pašvaldībai? Kas būtu jādara, lai to izdarītu?

A
atbild:
04. decembrī, 2023
Inese Helmane
LV portāls

Civillikuma 1130. pants noteic, ka servitūts ir tāda tiesība uz svešu lietu, ar kuru īpašuma tiesība uz to ir lietošanas ziņā aprobežota kādai noteiktai personai vai noteiktam zemes gabalam par labu.

Īpašums, kuru ceļš šķērso, ir kalpojošais īpašums, bet īpašums, kuram par labu servitūts izveidots, – valdošais.

Ja servitūta izlietošanai nepieciešams uzturēt kalpojošo lietu, tad tas ir jādara servitūta izlietotājam. Ja vēlaties, lai ielu savā pārziņā pārņem pašvaldība, tad jums pie tās jāvēršas ar attiecīgu iesniegumu.