E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 31041
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Finanses
4
4

Par kādu aizdoto summu un kas sniedz ziņas VID; vai jāmaksā nodoklis no vecāku aizdevuma

J
jautā:
21. novembrī, 2023
Ieva

Labdien! Ja vecāki ir aizdevuši naudu 94 000 eiro apmērā nekustamā īpašuma iegādei, vai vecākiem kā aizdevējiem (fiziskajām personām) šo summu ir nepieciešams uzrādīt deklarācijā? Vai saistībā ar konkrēto aizdevumu ir veicama nodokļu samaksa? Jau iepriekš pateicos par atbildi!

A
atbild:
24. novembrī, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls

Saskaņā ar likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 8.¹ panta piekto daļu informāciju Valsts ieņēmumu dienestam par viena aizdevēja taksācijas gada laikā fiziskajai personai izsniegtajiem aizdevumiem, kuru apmērs (to kopsumma) vienai fiziskajai personai pārsniedz 15 000 eiro, vai par aizdevumiem, kuru apmērs (to kopsumma) pirmstaksācijas gadā nepārsniedz 15 000 eiro, bet kopā ar taksācijas gadā izsniegto aizdevumu pārsniedz 15 000 eiro, kā arī informāciju par noslēgto aizdevuma līgumu un aizdevuma apmēru līdz pēctaksācijas gada 1. jūnijam Ministru kabineta noteiktajā kārtībā un apmērā sniedz:

  • aizdevējs, ja tas ir komersants, individuālais uzņēmums (zemnieka vai zvejnieka saimniecība), kooperatīvā sabiedrība, nerezidenta pastāvīgā pārstāvniecība, biedrība, nodibinājums, organizācija, fiziskā persona, kura reģistrējusies Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicēja, vai uz līguma pamata apvienojušās divas vai vairākas personas;
  • maksātājs jeb pati fiziskā persona (aizdevuma ņēmēja), ja aizdevējs ir fiziskā persona – rezidents, kas aizdevumu nesniedz savas saimnieciskās darbības ietvaros, vai nerezidents, vai citos gadījumos.

Aizdevuma ņēmējs var nesniegt Valsts ieņēmumu dienestam šī panta piektās daļas 2. punktā un sestajā daļā minēto informāciju, ja aizdevēju ar aizdevuma ņēmēju saista laulība vai radniecība līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē.

Paziņošanas VID dokumenta paraugs ir Ministru kabineta 2010. gada 21. septembra noteikumu Nr. 899 “Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” normu piemērošanas kārtība” 1.1 pielikums.

Likuma 8.1 pantā noteikts, ka ienākumam nepielīdzina aizdevumus, kurus fiziskajai personai izsniegusi persona, ar kuru viņu saista laulība vai radniecība līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē. Tātad, ja aizdevums saņemts no vecākiem, nodoklis nav jāmaksā.

Labs saturs
4
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas