E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 30923
Lasīšanai: 2 minūtes

Kad summētā darba laika darbiniekam veidojas virsstundas

J
jautā:
08. novembrī, 2023
INTA

Sveiki! Kā jārēķina alga, ja oktobrī bija 176 darba stundas, bet esmu nostrādājusi 220. Man ir summētais darba laiks.

A
atbild:
13. novembrī, 2023
Zaida Kalniņa
LV portāls

Summētā darba laika organizācijas gadījumā svarīgi elementi ir pārskata periods un darba grafiks. Veidojot grafiku, darba devējam ir pienākums sabalansēt darbinieka darba un atpūtas laiku atbilstoši attiecīgajam darbiniekam noteiktajam normālajam darba laikam pārskata periodā. Summētā darba laika organizācija ir piesaistīta normālajam darba laikam, proti, darbinieka faktiski nostrādātais darba laiks tiek salīdzināts ar attiecīgajam darbiniekam noteikto normālo darba laiku – astoņām vai septiņām stundām dienā, 40 vai 35 stundām nedēļā. Šāds normālā darba laika attiecināmības princips nostiprināts tiesu praksē.

Darbinieks un darba devējs darba līgumā var vienoties par pārskata perioda ilgumu, taču ne ilgāku par trim mēnešiem, bet darba koplīgumā – ne ilgāku par 12 mēnešiem. Tādējādi jums savā darba līgumā jāpārliecinās par nolīgto pārskata periodu.

Ja darbinieks ir nostrādājis virs attiecīgā pārskata perioda normālā darba laika stundu daudzuma, tās ir virsstundas un darbiniekam ir tiesības saņemt piemaksu par virsstundu darbu Darba likuma 68. panta pirmajā daļā noteiktajā apmērā – ne mazāk kā 100% apmērā no viņam noteiktās stundas vai dienas algas likmes –, bet, ja nolīgta akorda alga, – ne mazāk kā 100% apmērā no akorddarba izcenojuma par paveiktā darba daudzumu.

Respektīvi, virsstundas veidosies un tiks apmaksātas pēc paaugstinātās likmes tikai tad, ja pārskata periodā būs nostrādāts vairāk stundu nekā tajā mēnesī vai mēnešos atbilstoši normālajam darba laikam būtu jānostrādā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 271 jautājumu. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas