TĒMA: Tieslietas

Kas kontrolē bāriņtiesu darbu

J
jautā:
01. novembrī, 2023
Toms

Labdien! Kas kontrolē bāriņtiesas darbību? Kuru institūciju pakļautībā ir bāriņtiesa?

A
atbild:
30. novembrī, 2023
Santa Galiņa
LV portāls

Bāriņtiesu likums noteic, ka bāriņtiesu darbību bērna un aizgādnībā esošās personas tiesību un interešu aizsardzībā uzrauga Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI), kas bāriņtiesām sniedz arī metodisko palīdzību. VBTAI pārrauga arī bāriņtiesu aizgādības tiesību pārtraukšanas, atņemšanas, pārtraukto aizgādības tiesību atjaunošanas un ārpusģimenes aprūpes jomas. VBTAI institucionālās pārraudzības ietvaros organizē kvalifikācijas komisijas darbību. Kvalifikācijas komisija nodrošina ar bāriņtiesas amatpersonu sertifikāciju, kvalifikāciju un tālākizglītību saistītu jautājumu izskatīšanu.

Bāriņtiesu likums regulē arī bāriņtiesas un pašvaldības attiecības, nosakot, ka bāriņtiesa ir pašvaldības izveidota aizbildnības un aizgādnības iestāde. Bāriņtiesas pienākums ir ne retāk kā reizi gadā sniegt attiecīgās pašvaldības domei pārskata ziņojumu par savu darbību. Noteikts, ka attiecīgajai pašvaldībai ir pienākums atstādināt bāriņtiesas priekšsēdētāju, bāriņtiesas priekšsēdētāja vietnieku vai bāriņtiesas locekli no amata, ja konkrētā amatpersona, pildot savus pienākumus, kaitē trešo personu drošībai un veselībai, kā arī darba devēja vai trešo personu pamatotām interesēm vai ja to pieprasa VBTAI saistībā ar bērna vai aizgādnībā esošās personas tiesību un interešu pārkāpumu.

Tātad bāriņtiesas darbību uzrauga attiecīgā pašvaldība un VBTAI.