TĒMA: Nodokļi

Nekustamā īpašuma nodoklis jāmaksā par visu mājai piekritīgo zemi

J
jautā:
12. oktobrī, 2023
Marija

Dzīvoju ēkā, kur man pieder 2/7 domājamās daļas. Ēka atrodas uz zemes, kur 6/7 daļas pieder pašvaldībai un 1/7 daļa pieder fiziskai personai. Zemes teritorijas nodalījums nav noteikts kadastrā. Zemes nodokli pašvaldība aprēķina par visu zemes platību. Tomēr zemesgrāmatā norādīts, ka visas zemes īpašnieks ir viena fiziska persona. Vai šajā gadījumā pašvaldības aprēķins ir nepareizs? Vai zemesgrāmatā būtu jābūt norādītam, ka tikai 1/7 daļa zemes pieder fiziskai personai?

A
atbild:
19. oktobrī, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls

Nekustamā īpašuma nodoklis jāmaksā gan par pašvaldības zemi, gan par citai – šajā gadījumā – fiziskai personai piederošu zemi. Nodokļa maksāšana noteikta likumā “Par nekustamā īpašuma nodokli”: ja pašvaldībai piederošais vai piekritīgais nekustamais īpašums uz likuma vai cita pamata atrodas citas personas lietošanā (faktiskā lietošanā), nekustamā īpašuma nodokļa maksātājs ir attiecīgā nekustamā īpašuma lietotājs (faktiskais lietotājs).

Pašvaldība ir šī nodokļa administrētājs (iekasētājs), un tas nonāk pašvaldības budžetā, nevis pie zemes īpašnieka.

Maksāšanas paziņojumā tiek norādīts, pēc kādām likuma normām ir aprēķināts nodoklis. Par aprēķinu varat jautāt pašvaldībā – nekustamā īpašuma nodokļu speciālistam.

Savukārt zemes lietotāju maksāto nomas maksu par citai personai piederošas zemes izmantošanu saņem zemes īpašnieki.