E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 30428
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Nodokļi

Vai privātskolotājam jāmaksā nodokļi

J
jautā:
11. septembrī, 2023
Ieva

Labdien! Vai tas ir likumīgi, ja pedagogs papildu pamatdarbam pasniedz privātstundas, bet par šīm stundām saņem skaidru naudu un no tās nemaksā nodokļus? Vai ir kāds limits/apstākļi (piemēram, ja summa nepārsniedz x eiro mēnesī), kad šis ir pieļaujami? Vai arī ir papildus jāreģistrējas un jāmaksā nodokļi?

A
atbild:
12. septembrī, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls

Pedagoga privātprakse ir personas saimnieciskā darbība, no kuras tiek saņemti ienākumi, tāpēc privātprakses veikšanai, samaksas saņemšanai un nodokļu maksāšanai ir jāreģistrējas.

Ja gūst ienākumus no pakalpojumu sniegšanas, jāizvēlas uzņēmējdarbības veids. Viens no tiem ir, piemēram, reģistrējoties Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicējam/pašnodarbinātajam. Informācija par izvēlēm, secīgām darbībām, kā to paveikt, un nodokļu režīmiem izklāstīta VID tīmekļvietnē, sadaļā “Saimnieciskās darbības veicēji” un “Pirmie soļi topošajiem uzņēmējiem”.

Reģistrējoties VID par saimnieciskās darbības veicēju/pašnodarbināto, ir jāizvēlas kāds no nodokļu režīmiem:

  • vispārējais (jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) – reizi par gadu, jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) – reizi par ceturksni);
  • mikrouzņēmumu nodoklis (MUN) – jāmaksā reizi par ceturksni.

IIN ir progresīvās likmes (20%, 23% un 31%). IIN aprēķina gada ienākumam, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju. VSAOI maksā reizi ceturksnī. Ja mēneša ienākums ir līdz 620 eiro (minimālā alga valstī), jāveic 10% iemaksas pensiju apdrošināšanai. Ja ienākums mēnesī sasniedz vai pārsniedz 620 eiro, jāveic iemaksas pēc pilnās likmes – 31,07% vismaz no 620 eiro. Var veikt iemaksas no visa katra mēneša ienākuma. Ja maksā tikai no 620 eiro, tad no pārsnieguma summas jāsamaksā 10% VSAOI.

Mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) deklarācija jāiesniedz un nodoklis jāsamaksā reizi ceturksnī. MUN likme ir 25% gada apgrozījumam (ieņēmumiem) līdz 25 000 eiro. Ja gada apgrozījums ir lielāks, pārsnieguma summai nodoklis ir 40%. MUN likme pirmajā gadā, kad iegūst MUN maksātāja statusu:

  • ar 2. ceturksni apgrozījumam līdz 18 750 eiro – 25%, pārsnieguma daļai – 40%;
  • ar 3. ceturksni apgrozījumam līdz 12 500 eiro – 25%, pārsnieguma daļai – 40%;
  • ar 4. ceturksni apgrozījumam līdz 6250 eiro – 25%, pārsnieguma daļai – 40%.

Fiziskajām personām – pašnodarbinātajiem, uz kuriem attiecas profesionālās darbības jomu reglamentējošie normatīvie akti –, ir jābūt tiesīgiem darboties konkrētajā profesijā kā saimnieciskās darbības veicējiem.

Arī mājskolotāji vai privātskolotāji nodarbojas ar pedagoģisko darbību, tādēļ tiesiskai pedagoga darbībai ir jāsaņem pedagoga privātprakses uzsākšanas sertifikāts un jālicencē attiecīgā izglītības programma pašvaldībā. Tas skaidrots LV portāla e-konsultācijā “Pedagoga privātpraksei vajag sertifikātu un licenci”.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 101 jautājumu. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas