TĒMA: Nodokļi

Vai bezdarbnieka pabalstu maksā, ja gūst pašnodarbinātā ienākumus

J
jautā:
06. septembrī, 2023
Jānis

Labdien! Esmu algota persona (viens gads), kā arī savā brīvajā laikā nodarbojos ar saimniecisko darbību (esmu pašnodarbināta persona, ienākumus vēl neesmu guvis, kā arī plānotie ienākumi no saimnieciskās darbības būs 130–300 eiro mēnesī). Ja es ar darba devēju parakstu abpusēju vienošanos, vai esmu tiesīgs saņemt bezdarbnieka pabalstu?

A
atbild:
08. septembrī, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ja bezdarbnieka pabalsts ir piešķirts, to var saņemt, ja pabalsta saņemšanas laikā negūst ienākumus.

Izņēmums ir, ja pašnodarbināta persona ir reģistrējusi Valsts ieņēmumu dienestā saimniecisko darbību, tās ienākumi mēnesī nesasniedz minimālo algu 620 eiro un pašnodarbinātais veic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) 10% apmērā, tas ir, tikai pensijas apdrošināšanai.

Tiesības saņemt bezdarbnieka pabalstu ir, ja:

  • Nodarbinātības valsts aģentūra piešķīrusi bezdarbnieka statusu;
  • kopējais apdrošināšanas stāžs ir ne mazāks par vienu gadu;
  • ir veiktas vai bija jāveic obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas bezdarba gadījumam Latvijas Republikā ne mazāk kā 12 mēnešus pēdējo 16 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas.