Kad bērna tēvs var izmantot vecāku pabalsta nenododamo daļu

J
jautā:
22. augustā, 2023
Samanta

Labdien! Man ir jautājums par vecāku pabalstu no 2023. gada, konkrēti, bērna tēva nenododamo daļu. Vai ir iespējams, ka bērna tēvs savu daļu saņem paralēli mātes bērna kopšanas atvaļinājumam? Vēlamies, lai bērna tēvs savu daļu (divus mēnešus) izņemtu uzreiz pēc bērna dzimšanas. Kā tas skar mātes pabalstu? Ja tēvs ņem savu daļu bērna pirmajos divos dzīves mēnešos, vai mātes vecāku pabalsts tiks zaudēts? Ja tā ir, tad sanāk, ka divus mēnešus vecākiem būs jādzīvo no viena ienākumu avota.

A
atbild:
24. augustā, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls

Bērna tēvs savu nenododamo daļu var izmantot jebkurā periodā no bērna piedzimšanas dienas līdz bērna astoņu gadu vecuma sasniegšanai. Ir arī izvēles iespējas, kā izmantot tiesības uz divu kalendāro mēnešu vecāku pabalsta nenododamo daļu:

  • vienlaikus ar otru vecāku laika periodā, kad viņš saņem vecāku pabalsta pamatdaļu vai nenododamo daļu;
  • laikā, kad otrs vecāks saņem maternitātes pabalstu.

Tātad tēvs savu nenododamo daļu var izmantot arī laikā, kad māte saņem maternitātes pabalstu.

Lai saņemtu vecāku pabalsta nenododamo daļu, jāatrodas bērna kopšanas atvaļinājumā.

Tā kā neesat norādījusi, ka izmantosiet tiesības uz pēcdzemdību atvaļinājumu un maternitātes pabalstu, ko maksā apmēram divus mēnešus pēc bērna piedzimšanas, iespējams, jums nav pilnīgas informācijas par pabalstiem vecākiem. Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) tīmekļvietnē ir pieejama detalizēta informācija par pabalstiem ģimenēm ar bērniem.

Savukārt individuālā situācijā par pabalstiem varat uzzināt, sazinoties ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru, rakstot uz e-pasta adresi: konsultacijas@vsaa.gov.lv vai zvanot uz tālruņa numuru: 64507020.