E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 30259
Lasīšanai: 4 minūtes
1
1

Transportlīdzekļa īpašnieka atbildība

J
jautā:
21. augustā, 2023
Andis

Labdien! Man nesen nozaga mašīnu, un ar to vēl tika izraisīta avārija, kā rezultātā ir bojāts trešās personas īpašums. Zaglis vēl tiek meklēts. Mašīna tagad atrodas policijas placī. Kurš sedz izdevumus par placi, evakuatoru un trešās personas bojāto mantu? Vai man vispār ir cerība uz kādu kompensāciju (jo man nebija KASKO)?

A
atbild:
28. septembrī, 2023

Jautājums ir vērtējams Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas likuma kontekstā, proti, šī likuma 10. panta trešā daļa nosaka: “Apdrošināšanas līgums izbeidzas pirms termiņa – ar apdrošinātājam iesniegtajā pieteikumā norādīto laiku, bet ne agrāk kā ar pieteikuma iesniegšanas brīdi, ja transportlīdzekļa īpašnieks vai – transportlīdzekļa līzinga gadījumā – transportlīdzekļa reģistrācijas apliecībā norādītais transportlīdzekļa turētājs (ja tas noslēdzis attiecīgu apdrošināšanas līgumu) iesniedz apdrošinātājam rakstveida pieteikumu par apdrošināšanas līguma izbeigšanu pirms termiņa un pievieno dokumentus, kas apstiprina šādu apstākļu iestāšanos:

  • transportlīdzeklis izgājis no īpašnieka, glabātāja vai lietotāja valdījuma nevis viņu vainas, bet citas personas prettiesisku darbību dēļ un par to ir paziņots attiecīgajām tiesībaizsardzības iestādēm normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.

Tādējādi jūsu OCTA darbība turpinās līdz iesnieguma iesniegšanai apdrošinātājam (par līguma izbeigšanu) saistībā ar transportlīdzekļa prettiesisku pāreju citas personas rīcībā. Ja polise zaudējuma nodarīšanas brīdī bija spēkā, tad zaudējumus sedz apdrošinātājs.

Savukārt, ja transportlīdzeklis ir ticis nozagts (izsludināts meklēšanā), tad ir piemērojami Ministru kabineta 2003. gada 3. jūnija noteikumi Nr. 287 “Kārtība, kādā transportlīdzekli nogādā policijas iestādē pārbaudei, glabā un atdod īpašniekam, kā arī transportlīdzekļa pārbaudes veikšanas termiņi”, un transportlīdzeklis tiek nogādāts policijas iestādē pārbaudei.

Atbilstoši šo noteikumu 6. punktam policijas iestāde, kurā transportlīdzeklis ir nogādāts, 24 stundu laikā veic sākotnējo pārbaudi un pieņem lēmumu:

  • atdot transportlīdzekli īpašniekam vai tā pārstāvim, kurš uzrāda notāra apliecinātu pilnvaru (turpmāk – pilnvarotais pārstāvis);
  • uz pārbaudes veikšanas laiku transportlīdzekli nodot glabāšanā apsargājamā teritorijā.

Transportlīdzekli pēc pārbaudes pabeigšanas atdod īpašniekam vai tā pilnvarotajam pārstāvim. Paziņojumu par transportlīdzekļa atdošanu policijas iestāde nekavējoties (ne vēlāk kā triju darba dienu laikā pēc pārbaudes pabeigšanas) pa pastu nosūta īpašniekam vai tā pilnvarotajam pārstāvim. Uzskatāms, ka paziņojums ir saņemts septītajā dienā pēc tā nodošanas pastā.

Transportlīdzekļa īpašniekam vai tā pilnvarotajam pārstāvim ir pienākums saņemt transportlīdzekli piecu darba dienu laikā pēc šo noteikumu 8. punktā minētā paziņojuma saņemšanas. Ja īpašnieks vai tā pilnvarotais pārstāvis apgalvo, ka pastā nodoto paziņojumu viņš nav saņēmis, tad viņam šis apgalvojums jāpamato, norādot ticamus iemeslus. Ja bez attaisnojoša iemesla attiecīgajā termiņā transportlīdzeklis nav saņemts, tad pēc šī termiņa beigām izdevumus par glabāšanu sedz transportlīdzekļa īpašnieks.

Izdevumus, kas saistīti ar transportlīdzekļa nogādāšanu policijas iestādē, tā pārbaudi un glabāšanu, izņemot šo noteikumu 9. punktā minētos izdevumus, sedz no Valsts policijai piešķirtajiem valsts pamatbudžeta līdzekļiem, kuri paredzēti šiem mērķiem.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas