Sveiki!
Kā visātrāk pārtraukt darba attiecības? Tā, lai uzrakstot atlūgumu, darba devējs nevarētu pieprasīt atstrādāt papildu mēnesi vai jebkādu citu termiņu.
Saprotams, ka to ietekmē dažādi apstākļi un attiecības ar priekšnieku, bet, ja darba devējam trūkst darbinieku un viņš noteikti izmantos iespēju paturēt darbinieku maksimāli ilgi, kā to nepieļaut?
Vai likumā ir atrunāti kādi punkti, kuru gadījumā darba devējs nevar prasīt no darbinieka atstrādāšanas termiņu?
Gaidīšu atbildi! Liels paldies!
Darba likuma 40. panta otrās daļas 9. punkts paredz, ka uzteikuma termiņam ir jābūt atrunātam darba līgumā.
Vispārēji darba devējam ir tiesības pēc darbinieka uzteikuma saņemšanas to nodarbināt ne ilgāk kā vienu mēnesi. Izņemot situācijā, kas noteikta likuma 100. panta piektajā daļā: “Darbiniekam ir tiesības rakstveidā uzteikt darba līgumu, neievērojot šajā pantā noteikto uzteikuma termiņu, ja viņam ir svarīgs iemesls. Par šādu iemeslu atzīstams katrs tāds apstāklis, kas, pamatojoties uz tikumības un taisnprātības apsvērumiem, neļauj turpināt darba tiesiskās attiecības.”
Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) izdevumā “Darba līguma uzteikšana, neievērojot uzteikuma termiņu. Eiropas Savienības dalībvalstu pieredze” ir skaidrots, ka svarīgs iemesls ir uzskatāms par ģenerālklauzulu, kuras saturu veido un piepilda nemitīgi mainīgā sabiedrības vērtību sistēma un kuru konkretizē tiesu prakse.
Darba tiesību juristu vidū jēdzienu “svarīgs iemesls” saista ar ētikas normām un tikumības apsvērumiem, piemēram, darbinieka piedzīvotu seksuālo uzmākšanos darbavietā.
Tiesu praksē nav daudz spriedumu, kas ļautu secināt par kopējām vadlīnijām un gadījumiem, kuri būtu uzskatāmi par svarīgu iemeslu darbinieka uzteikumam, pamatojoties uz Darba likuma 100. panta piekto daļu.
Latvijas Republikas Augstākās tiesas Senāta Civillietu departamenta (kopš 2014. gada 1. janvāra – Augstākās tiesas Civillietu departamenta) 2011. gada 11. maija spriedumā lietā Nr. SKC-291/2011 tiesa atzinusi, ka “nenoliedzami, darba algas nemaksāšana ir svarīgs iemesls, lai darbinieks uzteiktu darba attiecības, taču tiesību uz pabalsta saņemšanu aspektā svarīgajam iemeslam ir jābalstās uz tikumības un taisnprātības apsvērumiem, t. i., tādiem apsvērumiem, kas saistīti ar ētikas un morāles normām (nemantiskām vērtībām)”.
Diemžēl Senāta spriedumos nav atrodamas citas vadlīnijas par gadījumiem, kurus var uzskatīt par svarīgu iemeslu, kura dēļ darbinieks var izbeigt darba attiecības nekavējoties, pamatojoties uz Darba likuma 100. panta piekto daļu. Līdz ar to gadījumi un situācijas, kurus var uzskatīt par svarīgu iemeslu darba attiecību izbeigšanai bez uzteikuma termiņa ievērošanas, ir nosakāmi katrā atsevišķā gadījumā. Tātad jautājumu par svarīga iemesla esamību izšķir tiesa pēc sava ieskata.
Darba attiecības iespējams izbeigt, noslēdzot pušu vienošanās līgumu, ko regulē Darba likuma 114. pants. Ja vienošanās līguma noslēgšanu rosina darbinieks, tas var piedāvāt savu termiņu darba attiecību izbeigšanai. Jāņem vērā, ka darba devēja tiesības ir to atbalstīt vai noraidīt.
Vairāk par vienošanās līgumu varat lasīt LV portāla skaidrojumā “Darba attiecību izbeigšana. Pušu vienošanās”.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!