Labdien! Vēlos uzzināt, kādas ir manas iespējas vienpersoniski uzņemties atbildību par solidāri parakstītu īres līgumu. Situācija ir šāda: ir noslēgts īres līgums, uz mana vārda, bet to solidāri ir parakstījusi mana dzīvesbiedre, kura kopā ar mani dzīvo šajā dzīvoklī. Ir iekrājies īres parāds, panākta vienošanās ar apsaimniekotāju, tomēr finansiālu apstākļu dēļ vēlamies dzīvokli uzteikt ar pašreizējo parādu. Vai man kā personai, uz kuras vārda ir noslēgts īres līgums, ir iespēja atlikušo parādu pārņemt vienpersoniski uz sevi, lai, neskatoties uz to, ka līgumu ir parakstījusi dzīvesbiedre un tajā ir minēts, ka viņa ir solidāri atbildīga par līguma nosacījumiem, viņu turpmāk neskartu parādsaistības un no tā izrietošās sekas?
Atbilstoši Dzīvojamo telpu īres likuma (turpmāk – likums) 5. panta trešajai daļai dzīvojamās telpas īres līgumu vienlaikus var slēgt ar vairākiem īrniekiem, nododot dzīvojamo telpu tiem kopīgā lietošanā.
Saskaņā ar Dzīvojamo telpu īres likuma 17. panta otro daļu, ja dzīvojamās telpas īres līgums vienlaikus ir noslēgts ar vairākiem īrniekiem, nododot dzīvojamo telpu tiem kopīgā lietošanā, tad īrnieki ir solidāri atbildīgi par dzīvojamās telpas īres līguma saistībām.
Civillikuma Vispārīgie noteikumi, proti, Civillikuma 1670. pants, paredz, ka solidāra atbildība ir nedalīta vairāku parādnieku civiltiesiskā atbildība, t. i., katram kopparādniekiem ir pienākums izpildīt visu uzņemto saistību kopumā.
Tomēr kā tiesība, tā arī saistība var būt vienam dalībniekam bez nosacījumiem, bet citiem aprobežota ar laiku un zināmiem nosacījumiem. Tāpēc ir rūpīgi jāiepazīstas ar īres līguma saturu, tai skaitā ar noteikumiem par solidāro atbildību.
Saskaņā ar Civillikuma 1682. pantu katru kopparādnieku jeb solidāri saistīto var piespiest izpildīt visu saistību un viņa izpildījums atsvabina pārējos no viņu saistības.
Līdz ar to atbilstoši Civillikuma 1686. pantam solidāra prasījuma gadījumā, vienam parādniekam izpildot visu saistību, saistību izpildījums atbrīvo otru parādnieku no viņa saistības. Kopparādnieks, kas apmierinājis kreditoru, var prasīt no pārējiem atbilstošu atlīdzību, ja tam nav sevišķu šķēršļu.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 200 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!