E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 30177
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Solidāra atbildība par īres līguma saistībām

J
jautā:
11. augustā, 2023
Artūrs

Labdien! Vēlos uzzināt, kādas ir manas iespējas vienpersoniski uzņemties atbildību par solidāri parakstītu īres līgumu. Situācija ir šāda: ir noslēgts īres līgums, uz mana vārda, bet to solidāri ir parakstījusi mana dzīvesbiedre, kura kopā ar mani dzīvo šajā dzīvoklī. Ir iekrājies īres parāds, panākta vienošanās ar apsaimniekotāju, tomēr finansiālu apstākļu dēļ vēlamies dzīvokli uzteikt ar pašreizējo parādu. Vai man kā personai, uz kuras vārda ir noslēgts īres līgums, ir iespēja atlikušo parādu pārņemt vienpersoniski uz sevi, lai, neskatoties uz to, ka līgumu ir parakstījusi dzīvesbiedre un tajā ir minēts, ka viņa ir solidāri atbildīga par līguma nosacījumiem, viņu turpmāk neskartu parādsaistības un no tā izrietošās sekas?

A
atbild:
12. septembrī, 2023
Olga Lauva
juriste

Atbilstoši Dzīvojamo telpu īres likuma (turpmāk – likums) 5. panta trešajai daļai dzīvojamās telpas īres līgumu vienlaikus var slēgt ar vairākiem īrniekiem, nododot dzīvojamo telpu tiem kopīgā lietošanā.

Saskaņā ar Dzīvojamo telpu īres likuma 17. panta otro daļu, ja dzīvojamās telpas īres līgums vienlaikus ir noslēgts ar vairākiem īrniekiem, nododot dzīvojamo telpu tiem kopīgā lietošanā, tad īrnieki ir solidāri atbildīgi par dzīvojamās telpas īres līguma saistībām.

Civillikuma Vispārīgie noteikumi, proti, Civillikuma 1670. pants, paredz, ka solidāra atbildība ir nedalīta vairāku parādnieku civiltiesiskā atbildība, t. i., katram kopparādniekiem ir pienākums izpildīt visu uzņemto saistību kopumā.

Tomēr kā tiesība, tā arī saistība var būt vienam dalībniekam bez nosacījumiem, bet citiem aprobežota ar laiku un zināmiem nosacījumiem. Tāpēc ir rūpīgi jāiepazīstas ar īres līguma saturu, tai skaitā ar noteikumiem par solidāro atbildību.

Saskaņā ar Civillikuma 1682. pantu katru kopparādnieku jeb solidāri saistīto var piespiest izpildīt visu saistību un viņa izpildījums atsvabina pārējos no viņu saistības.

Līdz ar to atbilstoši Civillikuma 1686. pantam solidāra prasījuma gadījumā, vienam parādniekam izpildot visu saistību, saistību izpildījums atbrīvo otru parādnieku no viņa saistības. Kopparādnieks, kas apmierinājis kreditoru, var prasīt no pārējiem atbilstošu atlīdzību, ja tam nav sevišķu šķēršļu.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 245 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU