Likumā noteikts, kādos gadījumos izslēdz no pašvaldības dzīvokļu palīdzības reģistra

J
jautā:
02. augustā, 2023
Svetlana

Labdien! Vēlos uzzināt par izslēgšanu no dzīvokļa rindas (Rīgā). Mēs esam daudzbērnu ģimene un jau kādu laiku gaidām dzīvokli, bet tagad atnāca atteikums piešķirt maznodrošinātā statusu. Vai ir iespējams, ka mēs tiksim izslēgti no dzīvokļa rindas? Paldies!

A
atbild:
21. augustā, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls

Pašvaldība īres dzīvokli piešķir tikai likuma “Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā” paredzētajos gadījumos un noteiktām iedzīvotāju grupām. Primāri tie ir trūcīgi, maznodrošināti cilvēki (šo statusu nosaka pēc mājsaimniecības ienākumiem), cilvēki ar invaliditāti un vairākas citas sociāli mazaizsargātas iedzīvotāju grupas, kā arī ārkārtējās situācijās (mājoklis ir cietis teroraktā, avārijā u. c. nelaimēs).

Likuma 10. pantā noteikts:

“(1) Persona tiek izslēgta no palīdzības reģistra, ja:

  • sniegusi nepatiesas ziņas par apstākļiem, kuri bijuši par pamatu tās reģistrēšanai attiecīgās palīdzības saņemšanai;
  • zuduši apstākļi, kuri bijuši par pamatu šīs personas reģistrēšanai attiecīgās palīdzības saņemšanai;
  • tā nepamatoti atsakās no vismaz trim dzīvošanai derīgu dzīvojamo telpu īres piedāvājumiem vai nav sniegusi atbildi par tiem;
  • tā atsakās no palīdzības, iesniedzot par to attiecīgu iesniegumu.

(2) Lēmumu par personas izslēgšanu no palīdzības reģistra pieņem pašvaldības dome vai tās deleģēta institūcija.

(3) Ne vēlāk kā divas nedēļas pirms personas izslēgšanas no palīdzības reģistra šai personai uz tās norādīto adresi nosūtāms rakstveida paziņojums.”

Pašvaldības savos saistošajos noteikumos detalizētāk nosaka palīdzības un reģistrācijas kārtību.

Rīgā tie ir domes saistošie noteikumi Nr. 141 “Par reģistrācijas un palīdzības sniegšanas kārtību dzīvokļa jautājumu risināšanā”. Tajos noteikts: “Lēmumu par personas reģistrāciju palīdzības reģistrā atbilstoši iesniegumā norādītajam palīdzības veidam, kā arī lēmumu par personas izslēgšanu no palīdzības reģistra pieņem Dzīvokļu pārvaldes Komisija personu reģistrācijai palīdzības saņemšanai un izslēgšanai no palīdzības reģistra (Reģistrācijas komisija).”

Pašvaldībā jāuzzina, vai maznodrošinātā statusa zaudēšana būs pamats izslēgšanai no dzīvokļu rindas.