TĒMA: Ģimene

Brīvprātīga paternitātes atzīšana

J
jautā:
15. oktobrī, 2013
Dace Jansone

Labdien! Vēlējos uzzināt, kas jādara, lai nokārtotu paternitāti, ja tēvs ir piekritis brīvprātīgi dzimšanas apliecībā ierakstīt savu vārdu, kurā bija svītriņa, pēc 8 gadiem?

A
atbild:
16. oktobrī, 2013
Zaida Kalniņa
LV portāls

 Bērna tēvam ir tiesības brīvprātīgi atzīt paternitāti savam bērnam jebkurā laikā. Ja bērns ir sasniedzis 12 gadu vecumu, būs nepieciešama viņa piekrišana.

Ja nē, tad paternitātes brīvprātīga atzīšana  notiek ļoti vienkārši - bērna tēvam un mātei jādodas uz dzimtsarakstu nodaļu un kopīgi jāiesniedz pieteikums. Pieteikumu, ja ir vēlēšanās, iespējams arī publiski apliecināt pie notāra un uz dzimtsarakstu nodaļu nosūtīt. Paternitātes atzīšana abos gadījumos, kā to paredz Civillikuma 155.pants, tādējādi tiks noformēta ar ierakstu dzimšanas reģistrā.

Brīvprātīgi atzītu paternitāti nevar ne atcelt, ne atsaukt, ne pēc kāda laika no tās atteikties. Paternitātes atzīšana nozīmē visu vecāka tiesību un pienākumu uzņemšanos, tai skaitā arī uzturēšanas pienākumu.